Umístění: Jižní Morava Ekonomika

Tři miliony na podporu komunitních projektů v regionech

peníze z grantůMimořádnou příležitost pro všechny nevládní neziskové organizace v čase ekonomické recese představuje projekt „ČSOB a Poštovní spořitelna pro podporu regionů.“ V rámci něj se mohou ucházet jednotlivá občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti, církevní právnické osoby, nadace a nadační fondy, příspěvkové organizace či obce a sdružení obcí o na finanční granty na veřejně prospěšné projekty. Celkově je na projekty vyčleněno 3,1 milionu korun.
ČSOB a Poštovní spořitelna ve spolupráci s Nadací VIA vyhlásila již třetí ročník této akce, letos poprvé se ovšem mohou o finanční podporu ucházet projekty z celé České republiky. V rámci projektu na podporu regionů se mohou jednotlivé organizace přihlásit do tzv. velkých či malých komunitních grantů.

Kraj pomáhá včelařům

Jediným způsobem jak spolehlivě zastavit šíření moru včelího plodu je likvidace napadených včelstev i veškerého vybavení úlů. Na snímku pálení úlů na stanovišti v Boskovicích, kde bylo zjištěno ohnisko nákazy

Více než půl milionu korun poskytl loni Jihomoravský kraj včelařům na vyšetření včelstev, jehož cílem má být odhalení ložisek nákazy morem včelího plodu. Bylo vyšetřeno 1309 vzorků a letos má kraj poskytnout 993 300 korun na vyšetření dalších 2365 vzorků. Jen tak je totiž možno zabránit šíření této zhoubné choroby, která decimuje včelstva.

Evropské miliardy do Jihomoravského kraje

Evropské milionyDvaatřicet miliónů na vybudování mezioborové jednotky intenzívní péče v Nemocnici Břeclav. Sedmašedesát miliónů na rekonstrukci a dostavbu krytého bazénu v Kuřimi. Třiatřicet miliónů na kompletní digitalizaci radiodiagnostického oddělení Nemocnice Boskovice. Téměř 29 miliónů na revitalizaci sportovního areálu Základní školy Slovácká v Břeclavi. Více než 40 miliónů na rekonstrukci historického jádra města Veselí nad Moravou.

Veřejná debata o budoucnosti venkova

Vesničko má zemědělskáV brněnské knihovně Jiřího Mahena proběhne ve čtvrtek 12. února od 17 hodin veřejná debata s názvem „Vesničko má zemědělská?“. Debata se bude věnovat tématu rozvoje našeho venkova.
Účast v debatě, kterou pořádá Respekt institut, přislíbili Eliška Kravcová (Asociace soukromého zemědělství), Radim Machů (Ekologický institut Veronica), Zdeněk Peša (Spolek pro obnovu venkova, starosta Olešnice), Marcela Ondráčková (Ministerstvo pro místní rozvoj) a Michal Lošťák (Česká zemědělská univerzita v Praze). Setkání moderuje nezávislý analytik a novinář Petr Havel.

Rozvoj dopravy, lázeňství a podpora vinařů

Milan VenclíkCo v nejbližší době čeká člena Rady Jihomoravského kraje Ing. Milana Venclíka? Jaký resort má na starosti, jaké vidí v této oblasti priority a za co vše bude zodpovídat?

Rozpočet na rok 2009 schválen

Rozpočet 2009Dne 18. prosince 2008 se uskutečnilo zasedání zastupitelů Jihomoravského kraje, na kterém byl schválen rozpočet na následující rok. „Návrh rozpočtu Jihomoravského kraje na rok 2009 jsme s ohledem na očekávaný negativní vývoj makroekonomické situace koncipovali jako vyrovnaný a konzervativní. Naším cílem bylo v nadcházejícím období, kdy lze přepokládat spíše negativní vývoj ekonomiky, a tím i snížení příjmové stránky rozpočtu, předložit návrh, který nám umožní financovat naše programové priority, a to především v oblasti dopravní infrastruktury, zdravotnictví, sociální péče a školství. Jsem přesvědčen, že tento rozpočet vytváří dobré předpoklady pro hospodaření Jihomoravského kraje,“ komentoval hejtman Mgr. Michal Hašek návrh ještě před jeho schválením. V této konzervativní podobě byl nakonec předložený materiál schválen.

Bydlení mimo velká města láká

bydlení mimo velká městaAčkoliv stále více lidí pracuje ve velkých městech, svá bydlení si pořizují spíše na jejich okrajích nebo v dojezdové vzdálenosti v menších městech.
„Tyto lokality lákají z přirozených důvodů. Bydlení je zde zpravidla levnější než v krajských městech, práce je na dosah, za srovnatelnou cenu lze pořídit bydlení mnohem vyššího standardu,“ vysvětluje Jaromír Herzán z Hot Reality Plus a dodává, že v Jihomoravském kraji se v prvním pololetí 2008 přestěhovalo do oblasti mimo moravskou metropoli přes šest tisíc lidí.

Zchátralé budovy a komplexy se zase vrátí do života

brownfieldZruinované areály na jižní Moravě se budou rekonstruovat z fondů EU. Do kraje by se tak mělo dostat několik desítek miliard korun.
V Jihomoravském kraji se v současnosti nachází až 1.300 brownfieldů, tedy nevyužívaných a zanedbaných budov či průmyslových areálů nebo opuštěných zemědělských družstev. Na možnost jejich budoucího využití vypracoval Jihomoravský kraj spolu s agenturou CzechInvest obsáhlou studii. Ta ukázala, že využitelnost pro zemědělské projekty je minimální, zato přes polovinu opuštěných území se dá využít průmyslově...

Strana 211 z 213