V areálu Univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích byla 15. října slavnostně otevřena budova Biotechnologického inkubátoru INBIT. Cílem projektu, jehož odborným garantem je Masarykova univerzita v Brně, je vytvoření příznivých podmínek pro rozvoj podnikání v oblasti biotechnologií. Provoz bude zabezpečovat Jihomoravské inovační centrum.
„Biotechnologie se zabývají použitím živých organismů k průmyslovým účelům. Z hlediska budoucnosti patří k prioritám Jihomoravského kraje, přestože se tradiční strojírenský charakter regionu začíná vytrácet,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Ing. Milan Venclík.
Nový inkubátor podpoří rozvoj podnikání
Zelené úřadování bylo oceněno
Třídíte odpad, používáte recyklovaný papír, podporujete používání ekologických čisticích prostředků, cyklodopravu zaměstnanců a občanů, kolik úředníků jste proškolili v této oblasti? Na takové otázky odpovídaly státní subjekty, zapojené do soutěže „O ekologicky nejpříznivější provoz úřadu či instituce“.
Soutěž se uskutečnila již potřetí – poprvé v roce 2006, kdy se přihlásilo celkem 12 soutěžících, o rok později se přihlásilo 52 a letos 36 účastníků. Vyhodnocení soutěže provedli nezávisle na sobě zástupci Krajské koordinační skupiny a Ekologický institut Veronica. Výsledky vyhlásil 16. září ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje Jiří Crha, a to ve dvou kategoriích – obecní úřady, pověřené obecní úřady a instituce.
Jak se žije (a dýchá) na jižní Moravě
Na jižní Moravě se můžeme chlubit velmi dobrým životním prostředím. Z dlouhodobého hlediska se Jihomoravský kraj pohybuje pod celostátním průměrem u emisí hlavních znečišťujících látek, které se trvale snižují. Zásobování pitnou vodou probíhá v naprosté většině případů bez problémů. Kraj se mimo jiných aktivit v oblasti ochrany životního prostředí účastní i projektu Čisté povodí Svratky. Klade důraz rovněž na prevenci a osvětu v oblasti ekologie. Péče o životní prostředí se financuje jak z krajského rozpočtu, tak ze státních a hlavně Evropských fondů.
Krajský úřad je dobrý zaměstnavatel

Úřady byly hodnoceny podle šesti základních kritérií, jako je například počet žen ve vedoucích funkcích, vytváření podmínek pro sladění rodinného a pracovního života či existence antidiskriminačních opatření uvnitř úřadu. Krajský úřad JMK maximálně vychází vstříc svým zaměstnancům, kteří se například starají o malé dítě nebo se věnují činnosti s mládeží, umožňuje také pružnou pracovní dobu. Zaměstnankyně krajského úřadu na mateřské a rodičovské dovolené mohou dále využívat zaměstnanecké benefity.
Jižní Morava je domovem i pro menšiny
Vedle občanů hlásících se k české nebo moravské národnosti žijí na jižní Moravě také tisíce občanů, jejichž předci přišli z německých oblastí, z oblastí dnešního Slovenska, Chorvatska, Řecka, Polska, Maďarska a mnoha dalších zemí. Významnou menšinou na jižní Moravě je také romská národností menšina.
„Podpora integrace národnostních menšin je jedním z cílů jihomoravské Rady pro národnostní menšiny.
Jihomoravský kraj otevřel nové centrum

Zlaté plody jižní Moravy

V Ivančicích nezahálejí

Nově zrekonstruované nádvoří renesanční radnice v Ivančicích jako by si říkalo o pořádání divadel, koncertů nebo večerních projekcí, tedy akcí, které v letním čase ve městě doposud chyběly. Venkovní romantická letní scéna má další výhodu v tom, že v jejím těsném sousedství stojí budova kina se sálem připraveným pro případy špatného počasí.
„Rekonstrukce byla schválena v říjnu 2005, za rok bylo získáno stavební povolení a začalo se se stavbou. Investorem bylo město Ivančice za přispění skupiny ČEZ. Celkové náklady tvořily 2,4 miliónu korun,“ uvádí MUDr. Vojtěch Adam, starosta Ivančic a lídr komunistů do krajských voleb.
Strana 212 z 212