Mnohá česká ubytovací zařízení podle Okamury totiž nejsou schopna toto zvýšení už absorbovat, protože ceny ubytování se například letošní zimu propadly kvůli malé poptávce na nejnižší úroveň v české historii.
Česká republika si podle mluvčího asociace nemůže zdražení ubytování dovolit. Nyní se cena ubytování v pražském tříhvězdičkovém hotelu pohybuje od 18 eur (450 Kč) se snídaní za dvoulůžkový pokoj, a přesto se nedaří ve srovnání se světem turisty dostatečně nalákat. Vloni přijelo do ČR 6,34 mil. zahraničních turistů, což znamenalo podprůměrný meziroční nárůst o pět procent, protože podle nejnovějších údajů Světové turistické organizace (UNWTO) byl vloni nárůst počtu příjezdů zahraničních turistů v celém světě sedmiprocentní.
"Velkým ekonomickým problémem je to, že zatímco počet turistů sice stoupl, tak tržby nadále stagnují, mnohdy i klesají. Nárůst je totiž vykoupen neskutečně levnými cenami českých hotelů, bohužel totiž platíme za problémovou destinaci, takže se musíme v současnosti velmi cenově podbízet, aby naše země byla vůbec schopna turisty přilákat," uvedl Okamura. Dalším problémem podle něj je i měnící se struktura turistů. Na úkor solventních turistů, kteří do ČR již často nechtějí přijet na opakované návštěvy, přibývá těch méně solventních (například Poláků), kteří nejsou schopni dražší ubytování zaplatit.
Výsledek zvýšení sazby DPH u ubytovacích zařízení tak může být podle Okamury paradoxně kontraproduktivní, kdy místo aby se zvýšily příjmy do státního rozpočtu, tak se naopak sníží, protože vyšší cena ubytování zahraniční turisty odradí.