Praha, 8. února 2010 (MEDIAFAX) - Tuzemská nezaměstnanost se sice přibližuje vrcholu, rapidního zlepšení se ovšem letos určitě nedočkáme, takový je názor většiny analytiků. Lednová míra nezaměstnanosti podle údajů MPSV vzrostla z prosincových 9,2 na 9,8 procenta a nepatrně svým zvýšením tak nepatrně předčila tržní konsenzus (9,7 %).
„V lednu se míra nezaměstnanosti zvýšila kvůli sezonním faktorům, na vině je však především pokračující trend propouštění způsobený útlumem hospodářství,“ uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB. „Lidé, kteří dostali v prosinci výpovědi, automaticky zamířili na úřady práce, které jim ovšem kromě podpory neměly de facto co nabídnout,“ popsal lakonicky aktuální situaci. Volných pracovních míst je rekordně málo a na jedno volné místo tak připadá více než 18 uchazečů. V okrese Děčín dokonce 77.
Dufek předpokládá, že největší vlnu propouštění má ekonomika za sebou. „Nezaměstnanost začíná kulminovat a je solidní šance, že se nedostane přes hranici deseti procent,“ zamýšlí se. Zároveň ovšem varuje. „Situace na trhu práce se v každém případě hned tak zlepšovat nezačne. Se sezonními pracemi se sice na jaře nezaměstnanost krátkodobě sníží, avšak na skutečný pokles si budeme ještě počkat,“ očekává. Situace se podle něj začne zlepšovat nejdříve ke konci letošního roku.
Podobný názor má také Jiří Šimek, analytik společnosti Citco. „Oživení na trhu práce se nedočkáme dříve než v druhé polovině roku, tedy až v době, kdy na trhu budou patrné známky dlouhodobějšího oživení. Do doby, než firmy budou mít jistotu, že oživení ekonomiky je trvalé, tak se do nabírání nových zaměstnanců příliš nepohrnou,“ předpokládá.
„Míra nezaměstnanosti se tak vrací tam, kde byla naposledy v lednu 2005,“ upozorňuje Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance. Ačkoli je to podle něj velmi špatná zpráva, mohlo to být ještě horší. „Letos v lednu vyskočila míra nezaměstnanosti o 0,6 procentního bodu. Loni v lednu, kdy byla ve světě krize v největší ráži, vyskočila nezaměstnanost za jediný měsíc o 0,8 procentního bodu. Zdá se tedy, že tlak na růst nezaměstnanosti malinko slábne,“ všímá si ekonom. Ze statistik ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj zároveň vyplývá, že v letech 1999 až 2009 rostla lednová míra nezaměstnanosti v průměru o 0,4 procentního bodu.
Také Pikora je přesvědčen, že český trh práce v brzké době obrat k lepšímu nečeká a míra nezaměstnanosti se ještě zvýší. „Ekonomika na mezikvartální bázi sice již roste, ale to je málo. Empirie ukazuje, že k tvorbě dostatečného počtu nových pracovních příležitostí potřebujeme meziroční růst ekonomiky nad tři procenta. Navíc trh práce vykazuje velké zpoždění v reakci,“ poukazuje na poznatky ekonomické teorie. V únoru by podle něj míra nezaměstnanosti mohla vyskočit až na 10,3 procenta, což by znamenalo nový nelichotivý rekord. Mělo by to však znamenat maximum.
Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria Finance, vidí v pondělní zprávě MPSV i pozitivní signál. „Objevily první nadějné náznaky, a to v mírném nárůstu počtu volných pracovních míst a ve větším počtu lidí, kteří během ledna našli práci,“ upozorňuje. Celkový počet volných pracovních míst (31 557) se meziměsíčně zvýšil o 630. Svědky takového úkazu jsme byli naposledy v srpnu 2008. Vůbec nejvýraznější meziměsíční propad nastal přesně před rokem, kdy oproti prosinci 2008 ubylo 22 695 pracovních míst.
Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie však není pozice Česka úplně špatná. Podle posledních údajů Eurostatu z loňského prosince činila harmonizovaná míra nezaměstnanosti v ČR rovných osm procent. Lépe na tom bylo pouze osm zemí evropské sedmadvacítky. Průměr EU dosáhl 9,5 %, když nejlépe si už tradičně vedlo Nizozemsko (4,2 %), naopak nejhorší situace byla v Lotyšsku (22,6 %) a Španělsku (19,6 %). Mnohem hůře si v tomto ohledu dařilo sousednímu Slovensku (13,3 %).
(Ke zprávě vydává agentura Mediafax infografiku)