Umístění: Jižní Morava Ekonomika Blanensko: schváleny dotace 32 projektů na podporu životní prostředí

Blanensko: schváleny dotace 32 projektů na podporu životní prostředí

Blansko, 6. ledna 2010 (MEDIAFAX) - Během prvních dvou let existence Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) byla schválena dotace pro 32 projektů z regionu Blansko. Jak ve středu informovala Evženie Belanová z mediální agentury Bison & Rose, celková výše dotací se vyšplhala na 869 milionů korun.

Poslat na email

 
Jedním z úspěšných žadatelů bylo také město Letovice s plánem na zateplení budovy své mateřské školky a využití alternativních zdrojů energie. "Modernizace objektu, která kromě hezké fasády přinesla také snížení energetické náročnosti budovy, byla nezbytností," sdělila projektová manažerka Hana Širůčková ze Státního fondu životního prostředí ČR. Náklady na realizaci projektu se vyšplhaly na 4,5 milionu korun, z Operačního programu na akci putovaly dva miliony korun. Rozdíl mezi celkovými náklady na realizaci projektu a dotací zaplatilo město ze svého rozpočtu.

Ze srovnávacího výzkumu Město pro byznys vyplynulo, že okres Blansko se řadí v rámci kraje k územím s relativně čistým ovzduším a exhalace zplodin jsou zde podprůměrné. Je současně také nejméně postiženým okresem antropogenní činností v Jihomoravském kraji – má vyšší podíl půdy rekreačního rázu než zastavěných ploch. Obce blanského okresu se naopak příliš nestarají o recyklaci odpadů – z hlediska hustoty sítí sběrných nádob na tříděný odpad a množství recyklovaného odpadu dosahuje okres podprůměrných hodnot v rámci kraje.

Za první dva roky fungování Operačního programu Životní prostředí bylo v celé České republice podpořeno téměř 2 500 projektů a celková výše schválené podpory již dosáhla 44 miliard korun. Do roku 2013 má být z evropských fondů uvolněno více než pět miliard eur (asi 128 miliard korun). Obce a podnikatelé v Jihomoravském kraji mají zatím schválené projekty za 5,1 miliardy korun. Ve srovnání s jinými kraji patří Jihomoravský kraj v získávání dotací k nadprůměrně úspěšným. Například Zlínský kraj dosáhl na téměř poloviční částku.

Žadatelé o finanční podporu z OPŽP se mohou obrátit na krajská pracoviště, která poskytují osobní konzultace. Úplnou novinkou jsou nová Regionální poradenská a informační místa, tzv. RPIMy. Ta mají zájemcům sloužit především v oblasti finančně-technického poradenství a také aktivně iniciovat projektové záměry.

Libor Popela


Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci