Jak vyplývá ze statistiky platební bilance, kterou zveřejnila Česká národní banka (ČNB), příjmy státu ze zahraničního cestovního ruchu v dolarovém vyjádření vzrostly ve druhém čtvrtletí meziročně o 6,5 procenta na 1,9 miliardy dolarů. V korunách se však meziročně snížily o 10,7 procenta. Za poklesem stojí rozdíl v kurzu amerického dolaru. Ten se ve druhém čtvrtletí roku 2010 prodával za více než 20 CZK/USD, ve stejném období roku 2011 však kurz dolaru poklesl pod 17,5 CZK/USD.
Do českých hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve druhém čtvrtletí roku 2011 podle statistiky celkem 1,9 milionu zahraničních turistů, což bylo o 13,5 procenta více než ve stejném období předchozího roku. Tak vysoký meziroční nárůst zaznamenaly statistiky návštěvnosti naposledy v posledním čtvrtletí roku 2004, kdy počet zahraničních hostů vzrostl o 15 procent.
„Rekordní růst návštěvnosti považujeme za výrazný úspěch, který částečně vykompenzoval negativní vývoj kurzů,“ uvedl generální ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška. Bez zvýšení počtu turistů by podle něj posílení koruny vůči dolaru dopadlo na českou ekonomiku cestovního ruchu ještě mnohem výrazněji.
Od počátku roku poklesly kvůli kurzovým změnám korunové příjmy České republiky ze zahraničního cestovního ruchu meziročně o 8,3 procenta, když dosáhly během prvních dvou čtvrtletí 60,7 miliardy korun. Výdaje na zahraniční cestovní ruch naproti tomu od počátku roku meziročně vzrostly o 12,5 procenta na 39,1 miliardy korun. Také do vývoje výdajů se promítly kurzové změny.
Podle výzkumů agentury CzechTourism v roce 2010 v České republice nejvíce peněz utratili turisté z Německa, Ruska, USA, Velké Británie a Itálie. Například němečtí turisté v ČR v průměru utratí 1692 korun na osobu a den.