Praha, 22. ledna 2010 (MEDIAFAX) - Mezinárodní ratingová společnost Coface předpokládá pozvolné oživení trhu a na základě statistických údajů se rozhodla zlepšit rating dvaceti vyspělých zemí. V pátek o tom informovala Jiřina Štanclová z Coface Czech.
Rating si zlepšilo například Německo, Francie či Belgie. Nižší rating má naopak Řecko, Dominikánská republika či Jamajka. Celkově si v Evropě polepšily všechny sledované státy kromě zmíněného Řecka.
Podle společnosti Coface, která provádí monitoring platební kázně, pojišťování a financování pohledávek a scóring bonity společností, počet platebních selhání v prvním pololetí loňského roku vzrostl o 19 procent. Ve druhém pololetí roku 2009 však poklesl o 40 procent. Pro letoší rok společnost očekává mírné oživení trhu, které však zůstane velmi křehké kvůli riziku tzv. bublin.
"Pátá globální krize platební morálky, která byla nejhlubší za posledních 60 let, byla specifická svou hloubkou, ale ne délkou svého trvání. Jako předchozí krize skončila do dvou let. Konec krize zřejmý z poklesu počtu platebních selhání ale neznamená eliminaci všech rizik. Bubliny, které stojí na počátku všech krizí, se v současnosti mohou obnovit neuvěřitelnou rychlostí," sdělil Francois David, předseda představenstva Coface.
"Myslím, že naše podnikatelská veřejnost uvítá, že zlepšení klimatu a statistickými úřady již avizovaný růst v některých zemích EU je rovněž podpořen praktickou zkušeností naší společnosti zaznamenávající snížení počtu neplacení," řekl Martin Růžička, country manager Coface pro Českou republiku. "Neznamená to ale, že by se vše rychle vracelo k normálu. Hospodářský pokles, rekordní počty bankrotů a krize odbytu v některých odvětvích přinesla jinou úroveň prodejních cen a tlaky na efektivní výrobní strukturu. Stále ještě velký počet firem se bude muset přizpůsobit této nové situaci, hledat nové příležitosti a rozhodně nečekat na záchranu v podobě levných úvěrů a podobně," dodal Růžička.
"Do ČR dorazila krize platební morálky společností až ke konci roku 2008. České domácnosti si na rozdíl od domácností ve vyspělých ekonomikách dlouho nepřipouštěly existenci krize a k výraznému propadu jejich spotřeby dochází až od podzimu 2009," komentoval situaci v ČR Radek Laštovička, ředitel společnosti ze skupiny Coface Czech specializující se na stanovení scóringu bonity firem. "Obáváme se, že pozdní a hlubší omezení spotřeby našich domácností může znamenat strukturální změnu spotřeby a lze tedy očekávat, že i zlepšení platební morálky našich společností přijde se zpožděním. Přestože celkově je scénař vývoje po krizi ve světě zobrazován křivkou L, scénář vývoje krize v ČR může nabýt tvaru W," dodal Laštovička.
Společnost Coface má přímé zastoupení v 67 zemích a 7 000 zaměstnanců. Služeb této společnosti využívá přes 45 procent z 500 největších světových korporací. Je dceřinou společností Natixis, jejichž základní kapitál na konci června roku 2009 činil 13,4 miliardy eur. Coface Czech působí v České republice od roku 1991 a je na českém trhu největším poskytovatelem kreditních informací pro hodnocení bonity obchodních partnerů.