Umístění: Jižní Morava Ekonomika Dluhopisový program prošel sněmovnou

Dluhopisový program prošel sněmovnou

Praha, 5. února 2010 (MEDIAFAX) - Podle analytiků je schválení dluhopisového programu za 153,2 miliardy korun správné a obavy ministra financí Eduarda Janoty z růstu nákladů jsou na místě. V pátek to potvrdila hlavní ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová a hlavní analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš.

euro

 

"Je to tradiční standardní postup, kterým postupovali všichni mí předchůdci v posledních letech, abychom snížili refinanční riziko," uvedl Janota v poslanecké sněmovně před schvalováním dluhopisového programu, který se podařilo schválit již v prvním čtení.

"Situace na finančních trzích v Evropě je v letošním roce velmi atypická, poněvadž celá řada zemí se dostala nad hranici tříprocentního deficitu, to znamená, že tyto země budou žádat na trzích prostředky formou emise dluhopisů. Čili konkurence se zcela určitě zvýší a projeví se i růstem výnosů těchto dluhopisů, to pro státní rozpočet znamená zdražování, zvyšování úroků a zvyšování výdajů rozpočtu," komentoval Janota důvod, kvůli kterému není radno s vydáním dluhopisů otálet.

S tímto názorem naprostou souhlasí i finanční analytici. "Jednoznačně souhlasím, protože riziko, že náklady na dluhopisy porostou, je obrovské," řekla Mediafaxu Šichtařová. "Je s podivem, že cena dluhopisů ještě neklesá a výnosy z nich nerostou, protože finanční trh je dluhopisy naprosto zaplaven. Zřejmě to bude tím, že penzijní fondy se stále trochu bojí nakupovat akcie, které jsou v jejich očích rizikové, a nakupují dluhopisy, které poněkud neoprávněně považují za spolehlivější investici," dodala hlavní analytička společnosti Next Finance.

"Ano, s postupujícím časem by náklady na tyto dluhopisy opravdu mohly narůst, a čím dřív dříve se nám je podaří vydat, tím lépe," řekl Mediafaxu Jan Bureš. "Dluhopisů je na trhu skutečně hodně, a tak lze očekávat, že jejich hodnota bude klesat," doplnil Bureš.

Jan Bureš však zároveň dodal, že štěstím České republiky je, že její emise dluhopisů a celkový státní dluh ještě nejsou v tak závratné výši jako u jiných zemí. "Například řeckých dluhopisů může být takový objem, že může existovat reálná hrozba, že je nebude možné udat," řekl Bureš. "Cena dluhopisů se logicky odvíjí od toho, kolik jsou investoři ochotní za tyto cenné papíry nabídnout. A pokud je nabídky mnoho, klesá cena," doplnil Bureš.

Podle hlavního analytika Poštovní spořitelny se však řeckého scénáře Česko zatím bát nemusí. "Náš státní dluh má dobrou strukturu a v poměru k hrubému domácímu produktu není až tolik děsivý. Navíc naše ekonomika produkuje dost vysoké úspory domácností, což je rovněž významné plus. Nemyslím si, že by nám bankrot nebo něco podobného aktuálně hrozilo," uzavřel Bureš.

Dluhopisový program v celkové hodnotě 153,2 miliardy nyní putuje do senátu. Prostředky získané z tohoto programu budou sloužit k pokrytí rozpočtového schoku za letošní rok, který je 162,7 miliardy korun. "Zbytek tohoto deficitu bude kryt zvýšením stavu přijatých dlouhodobých úvěrů a změnou stavu na účtech státních finančních aktiv. Státní dluh se ke konci roku v případě deficitu 162,7 zvýší na jeden bilion 337 miliard a 800 milionů korun," komentoval současnou ekonomickou situaci ČR ministr financí. Forma vydání emise ani termín zatím nejsou známy.

Jiří Táborský

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci