Praha, 5. února 2010 (MEDIAFAX) - Zhruba o deset miliard korun dosáhly zřejmě oproti obykle uváděným číslům podpory směřující do zemědělství v ČR v průběhu minulého roku. Vyplývá to z podkladů, které mají být součástí letošní Zprávy o stavu zemědělství (Zelené zprávy).
Dopočítaná čísla za rok 2008, který je již definitivně uzavřen, konstatují celkovou podpopru zemědělství v uvedeném roce ve výši 40,941 miliardy korun. Zatím předběžná čísla za loňský rok uvádějí objem dotací do zemědělství na úrovni 46,223 miliardy korun. Mediální informace týkající se objemu dotací do zemědělství však obvykle pracují s částkou 34 až 36 miliardy korun.
Statistický nárůst dotací do zemědělství oproti těmto údajům vyplývá podle „rekapitulace výdajů do agrokomplexu ČR“ mimo jiné z toho, že zemědělci jsou podporování i z jiných resortů, než je ministerstvo zemědělství. Například daňové úlevy dosáhly v loňském roce 1,6 miliardy korun.
Mezi podpory zemědělství se také obvykle nezahrnují takzvaná Společná opatření trhu, což jsou například intervenční nákupy obilovin nebo podpory exportu mléka. Na tyto účely bylo přitom loni vydáno 2,061 miliardy korun. Téměř miliardu (993 milionů) činila v loňském roce podpora zemědělců prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), který dotuje úroky z úvěrů na zemědělské projekty a podporuje zemědělské pojištění či nákup půdy.
V loňském roce se ale především zvýšila podpora zemědělství prostřednictvím Programů rozvoje venkova (PRV), která vzrostla z 5,301 miliardy korun v roce 2008 na 16,214 miliardy korun loni. Uvedený nárůst je ale zřejmě dán takzvaným přezávazkováním jednotlivých dotačních programů, tedy že se v minulém roce podpořilo více projektů z celkově sedmiletého PRV na úkor projektů z příštích let.
„Musíme to ještě prověřit, není zcela jasné, jestli jde o objem schválených, ale stále ještě ne proplacených podpor, nebo zda byly tyto prostředky skutečně zemědělcům vyplaceny,“ podotýká náměstek ředitele Ústavu zemědělských a ekonomických informací (ÚZEI) Tomáš Doucha. Projekty z PRV jsou totiž zemědělcům propláceny až po vlastní realizaci, a to se zpožděním až dvou let (takzvané pravidlo n+2).