Brno, 11. února 2010 (MEDIAFAX) - Sociální systém v České republice není pro běžného člověka, který se dostane do nouze, dostatečně transparentní ani srozumitelný. Po skončení konference věnované chudobě a sociálnímu vyloučení konané v Brně to řekla zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.
"Sociální síť má být funkční hlavně pro lidi, kteří se nemohou obejít bez pomoci a nemají dostatečné schopnosti, aby svou životní situaci zlepšili nebo alespoň zvládli," zdůraznila Seitlová. Upozornila zároveň, že v Česku naprosto selhal systém veřejných služeb či veřejně prospěšných prací.
Veřejné práce jako systém motivace k práci podle Seitlové problém dlouhodobě nezaměstnaných lidí neřeší. Praktické výsledky totiž ukazují, že řada z nich se naopak v důsledku této tvrdé právní úpravy propadá do chudoby a existenční nouze. "Na jednu stranu existuje pro nezaměstnané povinnost odpracovat určitý počet hodin ve veřejné službě, aby dosáhli na vyšší dávky, ale na druhé straně obce nemají povinnost veřejné práce nabízet. Lidé tedy nemají kde svoji povinnost splnit a po půl roce jsou automaticky a bez milosti odkázáni na snížené dávky existenčního minima," zdůraznila Seitlová.
V České republice v současné době pobírá dávky v hmotné nouzi 145 000 lidí, na snížené dávce existenčního minima je po půl roce své trvající nezaměstnanosti závislých 27 000 lidí. Životní minimum představuje nyní 3126 korun, pokud nezaměstnaní neodpracují předepsaný počet hodin za měsíc, dostanou po půl roce příspěvek v hmotné nouzi ve výši 2020 korun za měsíc.
Seitlová zároveň upozornila na neúčinnost sociální sítě vůči bezdomovcům, lidem na ulici nebo osamělým důchodcům. Za odstrašující označila zástupkyně ombudsmana vyplácení dávek pomoci v hmotné nouzi prostřednictvím poukázek, jak se stalo praxí například v Litvínově. "Vadí nám především plošný přístup města k chudým, úředníci se tam nesnaží posuzovat jejich individuální situaci," dodala Seitlová.