Umístění: Jižní Morava Ekonomika Inkasní agentury loni zpracovaly pohledávky za téměř 27 miliard korun

Inkasní agentury loni zpracovaly pohledávky za téměř 27 miliard korun

Praha, 7. září 2011 (MEDIAFAX) - Inkasní agentury v Česku loni zpracovaly před dva miliony pohledávek v celkovém objemu téměř 27 miliard korun. Vyplývá to z průzkumu inkasního trhu v ČR provedeného Asociací inkasních agentur ve spoluprácí s Ernst & Young zveřejněného ve středu.

Penize

 

Z průzkumu také vyplynulo, že inkasní agentury v současnosti čelí výraznému poklesu průměrné velikosti inkasovaných pohledávek a vypořádávají se s rostoucí náročností jejich vymáhání.

Průměrná výše jedné pohledávky řešené inkasní agenturou se meziročně propadla o 36 procent na 14 620 korun.

Segment inkasa B2C (Business to Customer) pokračuje v růstu, zatímco podíl inkasa B2B (Business to Business) poklesl pod 25 procent objemu pohledávek řešených inkasní agenturou. U 85 procent inkasních agentur už převažují pohledávky za domácnostmi nad pohledávkami za podniky.

Výsledky průzkumu také ukazují převahu inkasa pro třetí strany (tedy správu pohledávek) nad odkupy pohledávek věřitelů inkasními agenturami.

"Inkasní agentury už dávno nenabízí jen levné zasílání upomínek. Jsou schopné přizpůsobit podle požadavků věřitele nejen obsah a formu komunikace s dlužníkem, ale i používané komunikační nástroje, a umožnit věřitelům zpětnou kontrolu nad inkasními úkony, které u jejich pohledávek provedly. Pro případ neúspěchu mimosoudního inkasa mají pro věřitele připravená řešení soudní cestou, rozhodčím řízením, insolvenčním řízením nebo exekucí," poznamenal prezident Asociace inkasních agentur Vladimír Gazárek.

Podle něj v současnosti většina inkasních agentur nenabízí odkup pohledávek, ale zaměřuje se na správu pohledávek pro věřitele. "Řada inkasních agentur dříve aktivních v odkupech tuto činnost omezila nebo úplně zastavila. Na trhu se objevují stále noví kupci pohledávek, kteří věří, že jsou při současných cenách schopni vydělat. Očekáváme, že nemálo z nich bude nemile překvapeno nízkou vymahatelností odkoupených portfolií pohledávek a trh projde konsolidací, tedy snížením počtu kupců pohledávek," dodal Gazárek.

Průzkum mimo jiné ukázal i velké rozdíly mezi agenturami podle objemu evidovaných pohledávek. Inkasní agentury zaměřené na odkupy pohledávek si pohledávky nechávají v řešení dlouhou dobu a jejich stav evidovaných pohledávek ke konci roku i několikanásobně převyšuje objem pohledávek přijatých během roku. Na druhé straně inkasní agentury zaměřené na správu pohledávek pro věřitele jsou nuceny nevymožené pohledávky po několika měsících věřitelům vracet a jejich stav evidovaných pohledávek ke konci roku je až třikrát nižší, než objem pohledávek přijatých během roku.

"V diskuzích s našimi klienty slyšíme o stále tvrdší konkurenci v mnoha oborech, která spolu se saturací některých trhů vede firmy k přehodnocení požadavku na inkasní procesy. Místo co nejrychlejšího vymožení dluhu vystupuje do popředí zájem vyřešit situaci s dlužníkem tak, aby nadále zůstal klientem. Jsme přesvědčeni, že tento trend povede k hlubokým změnám principů spolupráce věřitelů s inkasními agenturami a zároveň se domníváme, že řada inkasních agentur je připravena pomoci věřitelům udržet si dlužníky jako klienty i do budoucna," popsal změny ve vymáhání dluhů manažer oddělení poradenství v oblasti finančních rizik společnost Ernst & Young Radek Laštovička.

Průměrná výše tržeb z inkasní činnosti v roce 2010 byla 53 milionů korun. "Výhled vývoje tržeb inkasních agentur na 2011 je oproti loňskému roku v průměru pozitivní. Při bližším pohledu je však zřejmé, že loňští účastníci průzkumu spíše stagnují a na letošní rok předpovídají mírně negativní výhled, zatímco růst tržeb a optimistický výhled je charakteristický pro nové respondenty průzkumu," upozornil Laštovička.

Průměrný počet pracovních míst v inkasních agenturách přepočtených na plné úvazky je 32. Většina inkasních agentur provozuje vedle inkasa pohledávek i další podnikatelskou činnost – obvykle služby call-centra nebo skóring bonity podnikatelských subjektů. Této vedlejší činnosti se věnuje jedna třetina zaměstnanců. Téměř všechny inkasní agentury využívají pro část inkasní činnosti outsourcing a vytváří tak dodatečná pracovní místa (v průměru 20 na jednu agenturu).

"Na rozdíl od řady jiných zemí se v ČR mimosoudnímu inkasu pohledávek může věnovat kdokoli a za své služby si od věřitele nechat platit jakékoli odměny. Čím dál větší počet členských zemí EU přitom k inkasním agenturám přistupuje podobně, jako k právníkům nebo exekutorům. Vyžaduje splnění kvalifikačních předpokladů pro výkon činnosti, stanovuje sazebník přiměřených odměn za řešení pohledávek a přenáší náklad na služby inkasních agentur z věřitele na dlužníka. Věřím, že ani Česká republika se nevyhne tomuto trendu, který zároveň zprůhlední dnešní nepřehledný trh inkasních služeb a zakotví etické a kvalitativní standardy inkasa pohledávek," doplnil Gazárek.

Filip Sušanka

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci