MIPIM patří k nejvýznamnějším globálním evropským fórům nemovitostí a investičních příležitostí, a proto se současná ekonomická recese odrazila jak v jeho obsahu a trendech, tak i ve statistice účastníků. Ta zůstala zhruba na úrovni loňského roku: i když oficiální čísla ještě nejsou k dispozici, odhad francouzského organizátora činí přes 18 tisíc akreditovaných účastníků z 81 zemí, kteří vystavují na více než 18 000 m2 plochy. Z České republiky přijelo do Cannes na 80 společností včetně významných nadnárodních investorů a developerů, kteří v tuzemsku úspěšně působí. Pro regiony a města zůstává MIPIM důležitou prezentační příležitostí, kde se mohou pochlubit realizovanými projekty velkého rozsahu, představit své vize i přilákat investory. Investorských společností se letos akreditovalo 1 118, což znamená ve srovnání s loňským ročníkem 10 % nárůst, a také účast regionů a měst stoupla až na 400. Počet nejvyšších politických zástupců regionů a měst v čele s hejtmany a primátory dosáhl letos dvou set. Vedle Jihomoravského kraje se na veletrhu premiérově představil také Středočeský kraj. Tradičními vystavovateli jsou tři největší česká města Praha, Brno a Ostrava.
Radní Jihomoravského kraje Miloš Šifalda k premiéře kraje na veletrhu uvedl: „Největší zájem vyvolaly projekty našich lázeňských zón, kde nabízíme potenciálním investorům možnost podílet se na vybudování lázní Pasohlávky a lázní Lednice. Pozitivní ohlas měl také Středoevropský technologický institut CEITEC; jedná se o investici v řádu 250 mil. EUR, což je i v rámci globálního veletrhu, jakým je MIPIM, poměrně velký projekt. V obecnější rovině se naši partneři zajímali o naše inkubátory, resp. o možnost spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Jednali jsme také s řadou měst – například se zástupci Edinburghu jsme hovořili o možnosti leteckého spojení s Brnem v návaznosti nejen na lázeňství a vinařskou turistiku, ale také na spolupráci univerzit. Nová letecká linka by mohla rozšířit linky, které jsou již z Brna úspěšně provozovány.“
Vzhledem k tomu, že MIPIM vždy bývá indikátorem globálních trendů, byly jedním z hlavních diskutovaných témat veletrhu různé úhly pohledu na současnou ekonomickou recesi. Dalším významným tématem MIPIMu byl dlouhodobě udržitelný rozvoj. Na něj se soustředil summit primátorů a hejtmanů evropských měst a regionů 17. března: v rámci tématu urbanistických strategií a budování městské infrastruktury, které jsou klíčem k udržitelnému rozvoji, se diskutovalo mimo jiné o sociální infrastruktuře, mobilitě, zeleni i výstavbě inteligentních budov. Letošní ročník v rámci svého doprovodného programu přinesl také ojedinělou konferenci ikon současné architektury. O svých architektonických vizích hovořili Manuelle Gautrand, Daniel Libeskind, Bernardo Fort Brescia, Matthias Sauerbruch, Hani Rashid a Djamel Klouche. Pokud jde o trendy veletrhu, na rozdíl od loňska byl vidět návrat celosvětových projektů velkého rozsahu, a to nejen v evropských zemích s vyspělými ekonomikami. Vedle „zelených“ projektů se ve značné míře jako nabídka pro investory prezentovaly také brownfieldy. Velkou pozornost vyvolaly rozsáhlé projekty, spojené s budoucími sportovními akcemi světového významu: stánek Londýna se soustředil na infrastrukturu spojenou s letní olympiádou 2012, rozsáhlou prezentaci zimních olympijských her 2014 mělo Soči a celý Krasnodarský kraj. Na investiční potenciál a infrastrukturu spojenou s mistrovstvími ve fotbale byly zaměřeny stánky polských měst (ME 2012) a stánek brazilského ministerstva turistiky (MS 2014).
Vrcholem včerejšího večera se stalo vyhlášení nejlepších staveb světa uplynulého roku MIPIM Awards. Tyto prestižní ceny byly u příležitosti veletrhu předány vítězným projektům v pěti kategoriích: administrativní centra, rekonstruované kancelářské objekty, projekty pro hotelnictví a turistiku, rezidenční projekty a „zelené budovy“, šetrné k životnímu prostředí.
Veletrh MIPIM dnes odpoledne končí. 22. ročník se v Cannes uskuteční od 8. do 11. března 2011.
Přehled vítězů MIPIM Awards:
Administrativní centra GLAXOSMITHKLINE BIOLOGICALS – ODYSSEY W23, Brusel, Belgie
Rekonstruované kancelářské budovy ÚSTŘEDÍ STIB / MIVB, Brusel, Belgie
Rezidenční výstavba MARCO POLO TOWER, Hamburk, Německo
Hotely a turistické komplexy KAMEHA GRAND BONN, Bonn, Německo
„Zelené budovy“ SOLARIS, Brusel, Belgie
Zvláštní cena poroty (Grand Prix) SQUARE BRUSSELS MEETING CENTRE, Brusel, Belgie