Umístění: Jižní Morava Ekonomika Jihomoravský kraj na veletrhu MIPIM v Cannes

Jihomoravský kraj na veletrhu MIPIM v Cannes

Dnešním dnem končí veletrh MIPIM, největší evropská přehlídka nemovitostí a investičních příležitostí, jejíž 21. ročník probíhá ve Festivalovém paláci francouzského Cannes od úterý 16. března. Mezi významnými regiony a městy se snaží přitáhnout pozornost zahraničních investorů také Jihomoravský kraj. Ten se doposud se samostatnou expozicí prezentoval pouze na mnichovském veletrhu Expo Real a v některých dřívějších ročnících MIPIMu jako spoluvystavovatel města Brna.

Cannes

 

MIPIM patří k nejvýznamnějším globálním evropským fórům nemovitostí a investičních příležitostí, a proto se současná ekonomická recese odrazila jak v jeho obsahu a trendech, tak i ve statistice účastníků. Ta zůstala zhruba na úrovni loňského roku: i když oficiální čísla ještě nejsou k dispozici, odhad francouzského organizátora činí přes 18 tisíc akreditovaných účastníků z 81 zemí, kteří vystavují na více než 18 000 m2 plochy. Z České republiky přijelo do Cannes na 80 společností včetně významných nadnárodních investorů a developerů, kteří v tuzemsku úspěšně působí. Pro regiony a města zůstává MIPIM důležitou prezentační příležitostí, kde se mohou pochlubit realizovanými projekty velkého rozsahu, představit své vize i přilákat investory. Investorských společností se letos akreditovalo 1 118, což znamená ve srovnání s loňským ročníkem 10 % nárůst, a také účast regionů a měst stoupla až na 400. Počet nejvyšších politických zástupců regionů a měst v čele s hejtmany a primátory dosáhl letos dvou set. Vedle Jihomoravského kraje se na veletrhu premiérově představil také Středočeský kraj. Tradičními vystavovateli jsou tři největší česká města Praha, Brno a Ostrava.

Radní Jihomoravského kraje Miloš Šifalda k premiéře kraje na veletrhu uvedl: „Největší zájem vyvolaly projekty našich lázeňských zón, kde nabízíme potenciálním investorům možnost podílet se na vybudování lázní Pasohlávky a lázní Lednice. Pozitivní ohlas měl také Středoevropský technologický institut CEITEC; jedná se o investici v řádu 250 mil. EUR, což je i v rámci globálního veletrhu, jakým je MIPIM, poměrně velký projekt. V obecnější rovině se naši partneři zajímali o naše inkubátory, resp. o možnost spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Jednali jsme také s řadou měst – například se zástupci Edinburghu jsme hovořili o možnosti leteckého spojení s Brnem v návaznosti nejen na lázeňství a vinařskou turistiku, ale také na spolupráci univerzit. Nová letecká linka by mohla rozšířit linky, které jsou již z Brna úspěšně provozovány.“  

Vzhledem k tomu, že MIPIM vždy bývá indikátorem globálních trendů, byly jedním z hlavních diskutovaných témat veletrhu různé úhly pohledu na současnou ekonomickou recesi. Dalším významným tématem MIPIMu byl dlouhodobě udržitelný rozvoj. Na něj se soustředil summit primátorů a hejtmanů evropských měst a regionů 17. března: v rámci tématu urbanistických strategií a budování městské infrastruktury, které jsou klíčem k udržitelnému rozvoji, se diskutovalo mimo jiné o sociální infrastruktuře, mobilitě, zeleni i výstavbě inteligentních budov. Letošní ročník v rámci svého doprovodného programu přinesl také ojedinělou konferenci ikon současné architektury. O svých architektonických vizích hovořili Manuelle Gautrand, Daniel Libeskind, Bernardo Fort Brescia, Matthias Sauerbruch, Hani Rashid a Djamel  Klouche. Pokud jde o trendy veletrhu, na rozdíl od loňska byl vidět návrat celosvětových projektů velkého rozsahu, a to nejen v evropských zemích s vyspělými ekonomikami. Vedle „zelených“ projektů se ve značné míře jako nabídka pro investory prezentovaly také brownfieldy. Velkou pozornost vyvolaly rozsáhlé projekty, spojené s budoucími sportovními akcemi světového významu: stánek Londýna se soustředil na infrastrukturu spojenou s letní olympiádou 2012, rozsáhlou prezentaci zimních olympijských her 2014 mělo Soči a celý Krasnodarský kraj. Na investiční potenciál a infrastrukturu spojenou s mistrovstvími ve fotbale byly zaměřeny stánky polských měst (ME 2012) a stánek brazilského ministerstva turistiky (MS 2014).

Vrcholem včerejšího večera se stalo vyhlášení nejlepších staveb světa uplynulého roku MIPIM Awards. Tyto prestižní ceny byly u příležitosti veletrhu předány vítězným projektům v pěti kategoriích: administrativní centra, rekonstruované kancelářské objekty, projekty pro hotelnictví a turistiku, rezidenční projekty a „zelené budovy“, šetrné k životnímu prostředí.

Veletrh MIPIM dnes odpoledne končí. 22. ročník se v Cannes uskuteční od 8. do 11. března 2011.


Přehled vítězů MIPIM Awards:


Administrativní centra                               GLAXOSMITHKLINE BIOLOGICALS – ODYSSEY W23, Brusel, Belgie
Rekonstruované kancelářské budovy    ÚSTŘEDÍ STIB / MIVB, Brusel, Belgie
Rezidenční výstavba                                 MARCO POLO TOWER, Hamburk, Německo
Hotely    a turistické komplexy                 KAMEHA GRAND BONN, Bonn, Německo
„Zelené budovy“                                        SOLARIS, Brusel, Belgie
Zvláštní cena poroty (Grand Prix)           SQUARE BRUSSELS MEETING CENTRE, Brusel, Belgie


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci