Umístění: Jižní Morava Ekonomika Jihomoravský kraj obsadil 7. místo ve srovnávacím výzkumu Místo pro život

Jihomoravský kraj obsadil 7. místo ve srovnávacím výzkumu Místo pro život

Brno, 4. září 2020 - Které regiony jsou příznivé pro život? Na to odpovídají letošní výsledky srovnávacího výzkumu Místo pro život, v němž analytická agentura Datank vyhodnocuje data získaná z nezávislých zdrojů a údaje z průzkumu prováděného mezi 1 250 obyvateli všech regionů.V Praze se žije dobře hlavně díky skvělé úrovni služeb. Zdravotnictví, vzdělávání, rozvoj infrastruktury, volnočasové aktivity i pracovní trh vykazují při celorepublikovém srovnání vynikající hodnoty. Druhým nejpřívětivějším regionem je Královéhradecký kraj, bronzovou příčku obsadil Jihočeský kraj. Jihomoravský kraj se umístil na sedmém místě.

jizni morava vinice

V Praze se žije pohodlně, ale bezpečno tu není
Data vyhodnocovaná v rámci výzkumu jasně ukazují, že se Hlavní město Praha umísťuje na předních místech ve většině sledovaných oblastí. Na úplné špici je v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb, má nejvyšší počet lékařů, zubařů i kapacitu v nemocnicích na počet obyvatel, nejnižší průměrnou nemocnost, obyvatelé se zde dožívají nejvyššího věku. Lákadlem hlavního města je také pracovní trh, zejména nejvyšší průměrné mzdy v rámci celé České republiky. Nikoho asi nepřekvapí, že se Praha může pochlubit také nejrozvinutější infrastrukturou, rychlým, i když stále ne dostačujícím rozvojem bytové výstavby, ale i vysokým počtem kulturních institucí a pořádaných kulturních akcí.

Na samém chvostu je ovšem Praha v oblasti životního prostředí a bezpečnosti. Pokud jde o ekologii, může za to například velmi vysoká produkce podnikového odpadu, odpadních vod, i nízký podíl zeleně. I přes nadprůměrný počet policistů zůstává v metropoli nejvyšší kriminalita, nejnižší objasněnost trestných činů a ani na silnicích není úplně bezpečno. I přes celkově nejlepší podmínky a celorepublikové prvenství z výzkumu také vyplývá, že Pražané výhody života v metropoli ne zcela doceňují. Jejich celková subjektivní spokojenost je při srovnání všech regionů pouze lehce nadprůměrná. Podílí se na tom především právě velmi nízká spokojenost s bezpečností, ale také stav občanské společnosti a tolerance v místě bydliště. Naopak velká spokojenost panuje se zdravotnictvím a infrastrukturou.

V Jihomoravském kraji myslí na zdraví a vzdělávání
Lidé na jižní Moravě můžou být spokojeni s vysokou atraktivitou zdejších vysokých škol, úspěšnost středoškoláků u státních maturitních zkoušek také není špatná, zájem dětí o návštěvu základních uměleckých škol celorepublikově nadprůměrný. Kvalita služeb v oblasti zdravotnictví je jedna z nejlepších. Počet lékařů je zde při přepočtu na počet obyvatel hned po hlavním městě vůbec nejvyšší, velmi nízká je průměrná nemocnost, počet lékáren i lůžek v nemocnicích je velmi vysoký. Lidé zde mají velkou šanci, že se dožijí vysokého věku. Pozadu je naopak region v oblasti životního prostředí a ekologie, což lze připsat velmi vysoké produkci podnikového odpadu i vypouštěných odpadních vod do kanalizace.

Investice vynakládané na ochranu životního prostředí jsou naproti tomu velmi nízké. O mnoho lepší to v Jihomoravském kraji není ani s bezpečností. Kriminalita je nadprůměrná, objasněnost trestných činů jedna z nejnižších v zemi. Také na silnicích není bezpečno, počet úmrtí jeden z nejvyšších. Policistů přitom podprůměrně. Pokud jde o subjektivní vnímání situace, jsou lidé na jižní Moravě ještě o něco skeptičtější, než odpovídá skutečnosti. Daleko od pravdy není při srovnání s hodnocením lidí v ostatních regionech jejich vůbec nejkritičtější pohled na oblast životního prostředí, spokojeni nejsou ani s pracovními podmínkami nebo třeba péčí o děti a vzděláváním. Naopak kladně hodnotí možnosti pro volnočasové aktivity ve svém okolí a poněkud paradoxně jaké bezpečnost.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript