Oba představitelé kraje mají pole Klementa předložit návrh na zřízení samostatného orgánu, který by měl na starosti řešení problematiky prevence korupce, dále návrh na zřízení protikorupční linky, webového protikorupčního portálu a institutu protikorupčního ombudsmana.
"Hejtman připraví také návrh na přijetí zvláštních pravidel pro nakládání s podněty a stížnostmi, týkajícími se podezření na korupční jednání. Zváží se také možnost rozšíření interních předpisů upravujících sjednávání smluv tak, aby se předpisy vztahovaly na všechny smlouvy uzavírané krajem," tlumočil závěry ze zasedání krajské rady Klement.
Zmíněná opatření navazují na protikorupční audit, který se uskutečnil loni a se kterým pracují členové krajské rady.
Hašek v této souvislosti Mediafaxu řekl, že tento audit neprokázal žádné chyby, kvůli kterým by kraj musel podat trestní oznámení. Na základě výsledků auditu by se měly inovovat předpisy, podle nichž krajský úřad a příspěvkové organizace zřizované krajem zadávají veřejné zakázky. "I já se kloním k tomu, aby to, co je možné, což podle mého názoru by mělo být všechno, veřejnost měla k dispozici ve formě poměrně jednoduchého internetového portálu," řekl hejtman.
S případnými podezřeními, že se na kraji někde špatně zachází s veřejnými penězi, se podle hejtmana kraj obrátí na orgány činné v trestním řízení. "My si tady nemůžeme hrát ani na policii ani na státní zastupitelství a nic takového dělat nebudeme," dodal. Jihomoravský kraj bude v té oblasti vycházet i ze zkušeností z dalších krajů a ze zahraničí. "Máme řadu partnerských projektů financovaných z Evropské unie třeba u dolnorakouské zemské vlády, u dolnorakouského zemského sněmu, ve městě Vídni," řekl hejtman Hašek a dodal, že boj proti korupci si vytkla jako jedno z témat i současná krajská koalice ČSSD a ODS.