Umístění: Jižní Morava Ekonomika Kvůli finančnímu arbitrovi hrozí ČR sankce

Kvůli finančnímu arbitrovi hrozí ČR sankce

Praha, 19. dubna 2010 (MEDIAFAX) - V České republice institut finančního arbitra zajišťuje Česká národní banka, což je v rozporu s platnými pravidly Evropské unie; Evropská komise kvůli tomu opakovaně hrozí ČR sankcemi. Vláda, která již novelu zákona o finančním arbitrovi jednou odsunula, se k zákonu vrátí na svém pondělním jednání.

EK

 

Na nutnosti vyjmutí funkce finančního arbitra z České národní banky (ČNB) panuje všeobecná shoda. Komplikovanější otázkou je, jak by k tomu mělo dojít. Podle původního návrhu se měl finanční arbitr, který má řešit mimosoudní vyrovnávání sporů, jež mohou vzniknout mezi institucemi a jejich klienty, stát samostatným úřadem placeným ze státního rozpočtu.

To se ovšem nelíbilo premiérovi Janu Fischerovi. "Jsou nutná další jednání, protože nikdo nepochybuje, že je nutné tuto instituci vyjmout z České národní banky, ale zdaleka nepanuje shoda na tom, že by to měl být samostatný úřad, jak stojí v té novele," řekl již dříve premiér Jan Fischer.

Na základě této kritiky ministerstvo financí návrh zákona přepracovalo a předkládá jej kabinetu znovu. "Jak původní návrh zákona, tak tento upravený, předpokládají, že bude nově zřízena Kancelář finančního arbitra jako organizační složka státu, která však vzhledem k předpokládaným ročním nákladům na činnost (částka mezi 20-30 mil. Kč) nebude mít vlastní samostatnou kapitolu státního rozpočtu, ale bude napojena na rozpočtovou kapitolu Ministerstva financí," řekl před časem mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

V oficiální zprávě k tomu ministerstvo financí uvedlo, že takto zvolená úprava vychází z předpokladu, že je primárně povinností státu zajistit chod instituce mimosoudního řešení sporů v souladu s principy politiky ochrany spotřebitele na finančním trhu.

Podle současného zákona o finančním arbitrovi je jeho činnost povinna zajišťovat ČNB. Tento postup je však v rozporu se Smlouvou o fungování EU, protože narušuje nezávislost ČNB a je v rozporu se zákazem měnového financování centrálních bank.

"Se zákazem měnového financování jsou například neslučitelné vnitrostátní právní předpisy, které národní centrální bance umožňují nebo ukládají financovat soudní či kvazisoudní orgány, jež jsou na této národní centrální bance nezávislé a vykonávají funkce státu," stojí v jedné ze zpráv Evropské centrální banky.

"Když byl institut finančního arbitra zřízen, počítalo se s tím, že ČNB bude jeho fungování zajišťovat jen dočasně. Tato dočasnost se nyní protáhla na sedm let. ČNB by velmi uvítala, kdyby navrhovaná změna, která je nyní legislativně připravena, byla úspěšně schválena," komentoval novelu před jejím prvním projednáním Marek Petruš, ředitel komunikace a tiskový mluvčí ČNB.

Současný stav je již delší dobu předmětem kritiky Evropské komise (EK) a podle ministerstva financí hrozí, že EK zahájí řízení o porušení smlouvy. V krajním případě může dojít i k finančním sankcím. Podle Lisabonské smlouvy totiž EK může uložit finanční sankce v takové výši, kterou považuje za přiměřenou okolnostem.

(Jiří Táborský)

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci