Umístění: Jižní Morava Ekonomika LČR: S bavorskými lesy nás porovnávají na základě chybných dat

LČR: S bavorskými lesy nás porovnávají na základě chybných dat

Praha/hradec králové, 9. února 2010 (MEDIAFAX) - Hospodářské výsledky Bavorských státních lesů (BSL) a státního podniku Lesy České republiky (LČR) nelze porovnávat tak, jak to v minulých dnech udělala některá tuzemská média. V úterý to uvedl mluvčí LČR Zbyněk Boublík.

Poslat na email

 

LČR navíc mají podle jeho slov dispozici vyjádření mluvčího bavorských lesů Joachima Kesslera, podle kterého čísla ve zveřejněných grafech týkající se hospodaření BSL „nepochází od Bavorských státních lesů“.

Při porovnání hospodářských výsledků LČR a BSL před zdaněním v rámci srovnatelného účetního období (od 1.7. 2008 do 30.6. 2009) vychází přitom podle Boublíka jako lepší ekonomika LČR. LČR totiž v tomto období vynaložily na správu vodních toků 320 milionů korun, podpořily rekreakční funkce lesa částkou 32 milionů korun a na daních z příjmu odvedly 245 milionů korun. Zisk před zdaněním za uvedené období činil 707 milionů korun, celkový hospodářský výsledek pak 1,3 miliardy korun. Naproti tomu BSL za stejné období nefinancovaly ani správu vodních toků, ani rekreační aktivity a ani neplatily daň z příjmů, takže jejich celkový hospodářský výsledek činil 912,6 milionů korun. LČR kromě toho investovaly do pěstební činnosti oproti bavorským lesům dvaapůlkrát více peněz než BSL.

Opticky horší hospodaření LČR podle Boublíka vychází zejména z rozdílné právní formy obou státních lesů. Zatímco bavorské lesy byly zřízeny speciálním zákonem, pro LČR platí obecné zásady pro státní podnik. LČR a BSL mají tak rozdílné podmínky v daňových systémech i v povinnostech týkající se vytváření rezerv. V případě LČR navíc tvoří 45 procent ploch obhospodařovaných státním podnikem chráněné lesy podle zákona o ochraně přírody a krajiny, v nichž je hospodaření podstatným způsobem omezeno.

Z porovnatelných údajů mimo jiné vyplývá, že LČR obhospodařují 1,31 milionu hektarů lesa, zatímco BSL celkem 0,720 milionu hektarů. Průměrná cena dřeva v ČR činí 915 korun za kubický metr, v Bavorsku ale 1 435 korun. LČR dosáhly ve srovnatelném období obratu ve výši 8,4 miliardy korun, BSL celkem 7,9 miliardy korun. Na pěstební činnost vydaly LČR 1,731 miliardy korun, BSL ale jen 430 milionů korun.

Petr Havel

Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci