Umístění: Jižní Morava Ekonomika Na Oslavansku zkoumají vhodnost důlních vod k závlaze okolní krajiny

Na Oslavansku zkoumají vhodnost důlních vod k závlaze okolní krajiny

Oslavany, 5. září 2023 - Jako závlaha pro zemědělce nebo vinaře, voda na zlepšení situace biokoridorů, rybníků, mokřadů a veřejné zeleně, pro hasiče nebo k zalévání travnatých hřišť, pro vodárenské nebo energetické účely – tyto možnosti se nabízejí v případě používání vod z bývalých dolů. Aktuální informace a popis konkrétní situace ve využití této alternativní možnosti v oblasti Rosicko-Oslavanské uhelné pánve zazněly na jednání, které v pondělí 4. září v Ivančicích zorganizoval tamní svazek vodovodů a kanalizací.

vodovodni trubky voda

 

Jižní Morava patří k regionům, které jsou dlouhodobým suchem u nás zatíženy nejvíce. „Proto hledáme další možnosti, abychom v období sucha zmírnili stres na vodních zdrojích. Využití vod z bývalých dolů je tou alternativní cestou. V případě Rosicko-Oslavanské uhelné pánve probíhá aktuálně několik na sobě nezávislých aktivit, které ověřují možnosti využití důlních vod pro vodárenské či energetické účely,“ říká náměstek hejtmana Jan Zámečník.

„Vodu z důlních děl už dnes sice čerpáme, potenciál jejího využití je ale mnohem větší, a to například v energetice,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík s tím, že sucho na jižní Moravě je mimořádný problém celorepublikového významu. „Proto podporuji hledání nových vodních zdrojů, jejichž kvalita sice není dostatečná pro pitnou vodu, ale mohou sloužit na zálivku pro zeleň a další aktivity v krajině. Jejich využitím se sníží spotřeba kvalitní vody, která musí proudit do kohoutků domácností,“ konstatuje ministr Hladík.

Například v případě Dědičné štoly hodlá město Oslavany zjistit její potenciál pro energetické účely. „Dědičná štola v Oslavanech je místem výtoku důlních vod bývalého dobývacího prostoru Rosicko-Oslavanské uhelné pánve s průměrnou vydatností okolo 40 litrů za sekundu. Vzhledem k chemickému složení tamní vody a její nízké kvalitě je v podstatě neupravitelná na pitnou. Ale s ohledem na stabilní objem, který vytéká z této štoly, se v jejím případě zaměřujeme na energetické využití. V úvahu přichází například malá vodní elektrárna,“ popisuje situaci v Oslavanech náměstek Zámečník.

Město chce zároveň prověřit i technologické a kapacitní možnosti dalšího čištění důlní vody z Dědičné štoly, kterou by bylo možné po přečištění využít pro užitkové účely města, na zálivku obecní zeleně či k doplnění vody v biotopu. Výstupy a výsledky analýz týkající se využití důlních vod bude možné aplikovat i pro další lokality v rámci Jihomoravského kraje, kde se důlní vody vyskytují.

V blízkosti bývalého dobývacího prostoru Rosicko-Oslavanské uhelné pánve plánuje průzkumné aktivity s cílem ověřit potenciál využití nových zdrojů vody také Svazek vodovodů a kanalizací Ivančice. „I tady vzhledem ke kvalitě vody předpokládáme její využití pro jiné účely – pro zálivku zeleně, posílení vodních prvků, pro užitkové účely obce, boj se suchem a podobně,“ dodává Zámečník.

Výstupem těchto průzkumných aktivit bude vyhodnocení potenciálu čerpání podzemních vod z pohledu kvality a kvantity. Výsledky hodnocení budou obsahovat doporučení dalšího postupu a možnosti realizace navazujících investičních aktivit.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci