Ekologové mají údajně důkazy, že rozhodnutí a certifikáty pražského autorizovaného inspektora Milana Teigisera, na jehož základě postavil letos Bauhaus v Brně-Ivanovicích hobby market, jsou od začátku nelegální.
Teigiser vystavil podle ekologů certifikát povolující stavbu Bauhausu potajmu, aby se vyhnul námitkám občanů. "Neoslovil sousedy a sousedky a tím hrubě porušil stavební zákon," řekl Štefanec. Ministerstvo pro místní rozvoj pak kvůli chybnému zákonu nedokázalo zrušení certifikátu zajistit. O přezkoumání klíčové listiny se pak postarali až místní občané a občanky a Nesehnutí, kteří prostřednictvím Advokátní kanceláře Šikola a partneři inspektora Teigisera společně zažalovali.
Městský soud v Praze uznal, že certifikát je podezřelý a uvalil na něj předběžné opatření. Zakázal tím fakticky otevření prodejny, kterou Bauhaus mezitím dostavěl. V případě, že Bauhausu nebude umožněn zahájení prodeje, pohrozila rakouská společnost českému státu dvoumiliardovou arbitráží za zmařené investice.
Podle mluvčího řetězce Tomáše Hanzlíka Bauhaus při budování nového obchodního centra v Brně-Ivančicích vždy postupoval podle platných právních předpisů a disponoval veškerými potřebnými doklady a oprávněními ke stavbě. "Jejich zpětné zpochybňování v době, kdy je stavba již zcela dokončena a zčásti zkolaudována, zavádí v prostředí České republiky zásadní právní nejistotu, kterou zahraniční investor není ochoten v demokratickém státě, který je členem EU, za žádných okolností akceptovat," řekl Hanzlík. Dodal, že evropská obchodní skupina Bauhaus bude v případě zmaření své investice v Brně-Ivanovicích hájit své zájmy prostřednictvím mezinárodní arbitráže s tím, že řetězec bude po státu požadovat náhrady v přepočtu za 2,2 miliardy korun.
Ekologické organizace v reakci na podnět rakouské společnosti nabídly pro případ arbitráže s Bauhausem vládě pomoc. "Máme zdokumentovaná četná porušení zákonů ze strany Bauhausu, najatých developerských firem a inspektora Teigisera a pomůžeme prokázat, že firma nemá na odškodnění od státu nárok," tvrdí naopak Jiří Koželouh z Nesehnutí.
Ekologové veškerá pochybení stavitele popsali v otevřeném dopise premiéru Petru Nečasovi (OSD), místopředsedovi vlády Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) a místopředsedkyni kabinetu Karolíně Peake (VV). Hypermarket byl podle aktivistů postaven na základě pokoutně vydaného stavebního certifikátu.
Pokud firma Bauhaus skutečně splní svoje hrozby, bude Česká republika čelit až dvoumiliardové arbitráži. Další žaloby za miliardy budou pravděpodobně následovat, pokud se nezmění stavební zákon. Ten současný totiž umožňuje, aby developeři velkých staveb obcházeli stavební povolení a místo něj si zaplatili za vydání stavebního certifikátu od takzvaného autorizovaného inspektora. Pokud je certifikát vydán v rozporu s předpisy a státní orgány se postaví na odpor, mohou developeři využít nedostatku v zákoně a stát zažalovat. A to i přesto, že se sami stavbou dopustí protiprávního jednání.
To se podle ekologů a občanských aktivistů stalo i v případě brněnského Bauhausu, který od začátku provázely nezákonnosti - od nedodržení limitů prodejní plochy v územním plánu, přes navezení zboží do nezkolaudované budovy až po nelegální vztyčení osvětlení budovy i parkoviště.
Proti porušování předpisů stavebníky opakovaně vystupovali místní lidé, část zastupitelstva i nevládní organizace Nesehnutí. "Od začátku jsme upozorňovali na porušování předpisů při přípravě projektu i samotné stavbě, ale místní stavební úřad ani brněnský magistrát nedokázaly vynutit nápravu," řekl Mediafaxu Brna-Ivanovic Tomáš Bradáč (BEZPP).
Podle občanských aktivistů je však zřejmé, že další soudní spory ohledně takzvaných černých staveb v Česku budou následovat. "V zemi se rozmáhá výstavba s protizákonně vyhotovenými certifikáty, hrozí další miliardové arbitráže. Proto je třeba urychleně změnit stavební zákon, aby již utajené vydávání certifikátů nebylo možné. I v tomto vládě rádi pomůžeme," řekla Petra Humlíčková, právní expertka z asociace neziskových organizací Zelený kruh.
Případ Bauhausu v Brně-Ivanovicích je jedním z mnoha, kdy se díky účasti občanských sdružení ve správních řízeních podařilo odhalit a zdokumentovat porušování zákonů a vyhlášek ze strany developerů. "Stát by si měl vážit aktivity občanských sdružení a zachovat jejich práva účastnit se územních i stavebních řízení. Ukazuje se, že jsou často jedinou pojistkou důsledného vymáhání českých zákonů, uzavřel Milan Štefanec z Nesehnutí.