Umístění: Jižní Morava Ekonomika Odboráři: za krizi může přezadluženost a nezodpovědnost finančních institucí

Odboráři: za krizi může přezadluženost a nezodpovědnost finančních institucí

Praha, 26. ledna 2010 (MEDIAFAX) - Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milana Štěcha krizi způsobila nezodpovědnost finančních institucí a přezadluženost; cestou z této krize mají být opatření pro oživení ekonomiky. Štěch to řekl na úterní tiskové konferenci.

Poslat na email

 

"Problém je v tom, že v posledních dvou dekádách klesaly reálné mzdy v poměru k vytvořeným hodnotám a lidem byly místo mezd nabízeny úvěry. Celková nezodpovědnost finančních institucí nakonec vedla až k současné krizi," uvedl Štěch. "V České republice je problém i v tom, že v době příchodu krize byla naše země oslabená reformami Topolánkovy vlády. Tyto reformy způsobily výpadek příjmů ve výši 80 - 150 miliard korun," dodal předseda ČMKOS.

Představitelé odborářů také kritizovali snahy současné vlády, která se podle jejich názoru snaží "úřednicky" škrtat, kde se dá, ale zcela ignoruje opatření, která by vedla k oživení ekonomiky. "Zpět k fungující ekonomice se můžeme dostat pouze pokud přijmeme opatření pro oživení reálné ekonomiky. Ministr financí Eduard Janota tvrdí, že cílem je dosažení rovnovážného stavu, ale rovnovážným stavem je i smrt, což rozhodně není správné řešení," komentoval vládní snahy Štěch.

Ke snahám vlády o snížení výdajů odboráři dále uvedli, že plošné škrtání je naprosto nepřípusté. "Naopak je třeba prostřednictvím auditů vyhodnotit, zda některé administrativní povinnosti nejsou zbytečné. Takové procesy lze zcela jistě zrušit, ale plošné škrtání není řešením," uvedl Štěch. "Naopak vidíme možnosti k nastartování ekonomiky v realizaci projektů jako rekonstrukce elektrárny v Prunéřově, či dostavba Temelína. To může rozhodnout vláda a české firmy jsou připravené do těchto zakázek jít," navrhl cestu z krize předseda ČMKOS.

Mezi další opatření, která odboráři navrhují, patří návrat k daňové politice roku 2008, posílení regulace a dohledu nad finančními institucemi, boj proti šedé ekonomice, opatření proti únikům do daňových rájů a ukončení rozevírání příjmových nůžek. "Je také třeba, aby exekutiva začala jednat s bankovním sektorem, protože ačkoli jsou mzdové náklady v ČR nízké, řada firem odchází právě proto, že je u nás velmi obtížné získat úvěr na financování podnikání," komentoval často uváděný problém Štěch.

Další problém odboráři spatřují v důchodové reformě. "Často se tvrdí, že pokud nepřistoupíme k radikálnímu opt-outu, tedy vyvedení části příjmů ze systému sociálního zabezpečení do soukromého sektoru, důchodový systém zkrachuje. To je naprostý nesmysl. Je fakt, že je tu jistý demografický vývoj, ale celkové množství bohatství je mnohem vyšší, takže je to především o solidaritě. Měli bychom zvážit mnohem více cest k reformě penzijního systému," řekl Vít Samek, vedoucí pracovně právního oddělení ČMKOS a člen nově vzniklé expertní skupiny pro přípravu penzijní reformy.

Jiří Táborský

Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci