Umístění: Jižní Morava Ekonomika Oděvní podnik míří podle jeho šéfa do konkurzu

Oděvní podnik míří podle jeho šéfa do konkurzu

Brno, 26. dubna 2010 (MEDIAFAX) - Na Krajském soudu v Brně se v pondělí uskutečnila schůze věřitelů zadluženého Oděvního podniku, věřitelé se na způsobu řešení úpadku nedohodli. Podle generálního ředitele firmy ale podnik pravděpodobně míří do konkurzu.

Krach

 

Soud jednal přes deset hodin, k výsledku se však nedobral. Výsledkem je omezení hlasovacích práv největšího věřitele České spořitelny a nepotvrzení prozatímního věřitelského výboru. Věřitelé naopak potvrdili do funkce současného insolvenčního správce.

"Fungujeme jako podnik dál, vzhledem k tomu, že nikdo nepodal návrh na reorganizaci, je velmi pravděpodobný konkurz," sdělil generální ředitel firmy Jiří Tuvora. "Bude další vlna propouštění, harmonogram už existuje, ale nebudeme jej ventilovat přes média," dodal ředitel.

"Variantou je zachování jedné výrobní dílny v Prostějově, firma každopádně bude muset propustit stovky zaměstnanců. Konkurz a následný prodej majetku by znamenal konec Oděvního podniku," řekl insolvenční správce Jaroslav Svoboda. "Ještě je čas na předložení reorganizačního plánu, ten však dnes nikdo nepředložil. Konkurz je tak pravděpodobný," dodal správce.

Soud na jednání omezil České spořitelně hlasovací práva, výjimkou bylo mimo jiné právě hlasování o věřitelském výboru.

"Po prostudování příloh pohledávky České spořitelny soud dospěl k závěru, že tento věřitel tvoří s dlužníkem koncern, a to s ohledem na to, že věřitel Česká spořitelna fakticky přímo i nepřímo měl rozhodující vliv na řízení nebo provozování podniku dlužníka," vysvětlil k tomu soudce Jan Kozák. "Tyto závěry soud opírá o dodatky ke smlouvě o syndikovaném úvěru uzavřené mezi dlužníkem a bankovními ústavy," dodal s tím, že Česká spořitelna není oprávněna hlasovat na této schůzi věřitelů o věcech, které se týkají fungování podniku a o pohledávkách firem, které s ní tvoří koncern. Výjimkou je také volba do věřitelského výboru.

Advokát spořitelny se v průběhu jednání bránil s tím, že rozhodně s dlužníkem netvořil koncern. "Tímto rozhodnutím je banka sankcionována za to, že půjčovala dlužníkovi peníze, podle názoru věřitele jde o smutný precedent. Banky asi nebudou mít jinou možnost, než dlužníky zaříznout a poslat do insolvence. Toto soudní jednání bude mít v restrukturalizačních odděleních českých bank za výsledek tu skutečnost, že ti podnikatelé, kteří jsou v současné době jejich klienty, se stanou úpadci podle insolvenčního zákona," upozornil advokát.

Soudce byl však proti. "Stanoviska nevyvrátila závěr soudu o vztahu dlužníka a věřitele ČS," sdělil stručně.

Věřitelé zároveň nepotvrdili současný prozatímní věřitelský výbor a zvolili tři členy věřitelského výboru. I přes soudem avizované nepotvrzení věřitelského výboru v případě členství České spořitelny v něm, Česká spořitelna na jednání navrhla sama sebe. Přestože věřitelé většinou hlasů rozhodli o přijetí tohoto návrhu, soud věřitelský výbor podle očekávání nepotvrdil. Spořitelna se na místě odvolala. Věřitelé také svými hlasy potvrdili do funkce současného insolvenčního správce Jaroslava Svobodu.

Prostějovský Oděvní podnik je podle zprávy insolvenčního správce téměř bez zakázek, v současné době má zajištěny zakázky na květen naplňující kapacitu jen ze třetiny. Od ledna až do března prodělala 116 milionů korun. Aby neskončila v konkurzu, OP zvažuje uzavření závodu v Jeseníku. Firma také pocítila propad tržeb z podnikových prodejen, ty uzavírá, v současné době jich má 58. Snižovala i mzdy, propouštěla zaměstnance, sestěhovala výrobu.

Oděvní podnik je v insolvenčním řízení od 18. ledna, kdy návrh na úpadek podala firma sama. Krajský soud v Brně o jejím úpadku rozhodl přesně po týdnu, insolvenčním správcem jmenoval brněnského advokáta Jaroslava Svobodu. Soudu se přihlásilo celkem 230 věřitelů. Ti na své březnové schůzi rozhodli, že firma zatím neskončí v konkurzu, ale upřednostnili její reorganizaci. Firma se však vzdala možnosti sestavit reorganizační plán.

V pondělí se konala druhá schůze věřitelů, firma na základě jejího výsledku mohla skončit i v konkurzu. Do 30 dní by se měla uskutečnit v pořadí třetí schůze věřitelů.

Závazky OP Prostějov přesáhly 1,6 miliardy korun, z toho 1,3 miliardy připadá na trojici bank (Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Citibank). Společnost ještě před dvěma lety zaměstnávala kolem 3 800 lidí. Nyní podle aktuálních údajů pracuje ve firmě 1582 lidí, z toho ve výrobě 935, v prodeji 350 a 230 je technicko-hospodářských pracovníků. Celkem 67 lidí je na mateřské. Firma sama eviduje pohledávky ve výši 305 milionů korun.

OP Prostějov v roce 2009 hospodařil podle neauditovaných výsledků se ztrátou 363 milionů korun proti ztrátě 1,085 miliardy korun o rok dříve. Loni utržil 1,13 miliardy korun, což bylo meziročně o 42 procent méně než v předchozím roce.

Libor Popela

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci