Dvoutisícová hranice pro státní podporu, která představuje deset procent z naspořené částky omezené limitem 20 tisíc korun, je platná i pro rok 2011. Vláda její zavedení prosadila vloni v režimu legislativní nouze a podle Kalouskových propočtů tak ušetřila státnímu rozpočtu tři až 4,5 miliardy korun.
Pokud by ale ministři k žádným změnám nepřistoupili, zvýší se od příštího roku strop pro podporu v závislosti na datu uzavření smlouvy až na 4500 korun. Ústavní soud nechal totiž redukci podpory v platnosti jen do 31. prosince, když vyhověl stížnosti zákonodárců ČSSD.
Spolu se snížením podpory Kalousek také navrhuje, aby byla zrušená daňová výjimka pro úroky ze stavebního spoření. Podle ministra financí je tím finanční produkt zvýhodněný a chce, aby se i na něj vztahovala 15procentní daň. Státní pokladna by si díky tomu měla přilepšit o jednu nebo až půldruhé miliardy korun.
O co už se rezort financí snažit nechce, to je 50procentní zdanění podpory stavebního spoření za předchozí rok, které Ústavní soudci v dubnu zrušili s okamžitou platností. Kalousek musel proto nechat narychlo vyplatit i druhou polovinu státní podpory příslušející střadatelům za rok 2010, což stálo rozpočet 5,25 miliardy korun. Kvůli chybějícím penězům chce ministr například omezit podporu ztrátové regionální železniční dopravy, o to se pře s Asociací krajů ČR.
Ministr financí vládě navrhuje, aby zákon omezující podporu a zavádějící danění úroků z výnosů stavebního spoření schválila znovu a navíc požádala poslance o jeho odsouhlasení už v prvním čtení. Cílem předkladatele je, aby novela platila od 1. ledna 2012, protože tehdy začíná rozhodné období pro výpočet státní podpory vyplácené zpětně v roce 2013.