Umístění: Jižní Morava Ekonomika Poptávka po bytech je obrovská, lidé hledají bydlení na okraji velkých měst

Poptávka po bytech je obrovská, lidé hledají bydlení na okraji velkých měst

byt dum realityBrno, 16. srpna 2019 – Vysoké ceny nemovitostí v největších českých a moravských městech, ale také touha bydlet v klidném prostředí s dobrou dopravní i občanskou dostupností stojí za stěhováním obyvatelstva z měst na jejich periferie. To všechno jsou důvody, proč stavební firmy vyhledávají příležitosti k budování svých projektů v okrajových částech metropolí. Poptávka po vlastním bydlení na periferii je totiž obrovská, což platí především u mladých rodin.

Přesun do vesnic, které jsou v krátké dojezdové vzdálenosti k většímu městu, se stává dlouhodobým trendem. „Suburbanizační trendy jsou u velkých metropolí ve vyspělých zemích běžné a většinou se odvíjejí od jejich velikosti a od kvality a kapacity dopravních komunikací. Čím větší metropole, tím větší zázemí, čím kapacitnější dálnice a častější vlaková příměstská doprava, tím delší vzdálenosti, ze kterých jsou ochotni lidé do jádrového města dojíždět,“ říká Radka Loukotová z Magistrátu města Brna.

Právě dopravní dostupnost patří nejen v Jihomoravském kraji k nejčastějším důvodům, proč rodiny volí bydlení na periferii. „Trend poslední doby je takový, že důležitější roli nežli finanční dostupnost hraje časová dostupnost míst dojížďky, především dojížďka do škol, případně za prací. Zároveň také nelze přehlížet vzrůstající ceny bydlení, které jsou nejvýraznější především ve městě Brně a jeho těsném zázemí. Jedním z řešení této situace je bydlení v okrajových částech, které jsou cenově přijatelnější,“ podotýká Monika Brindzáková z odboru kanceláře hejtmana Jihomoravského kraje.

Na přesun obyvatelstva do blízkého okolí měst zareagovaly stavební a developerské firmy, jež v dojezdových vzdálenostech budují projekty, po kterých je obrovská poptávka. Jedním z takových případů v Jihomoravském kraji je rezidence Austerlitz ve Slavkově u Brna.

„V této chvíli realizujeme už čtvrtou etapu projektu rezidence Austerlitz. Nabídneme lidem ke koupi šedesát čtyři bytových jednotek a dvacet jedna řadových domků. Rodiny v nich najdou klidné bydlení, za dvacet minut se dostanou do Brna a v okolí mají celou řadu možností, jak trávit volný čas. Je zde například plavecký bazén, golfové hřiště nebo zámecká zahrada. Restaurace, škola, školka, obchody, lékárna nebo pošta jsou samozřejmostí,“ přibližuje projekt Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb. Rezidence Austerlitz by měla být dokončena v listopadu 2020.