Umístění: Jižní Morava Ekonomika Rozmach služby cash back může utnout nové znění zákona o oběhu bankovek

Rozmach služby cash back může utnout nové znění zákona o oběhu bankovek

Praha, 24. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Vzrůstající zájem o službu cash back, umožňující při platbě kartou vyplacení hotovosti, navzdory zvyšujícímu se počtu provozovatelů v maloobchodu, cestovním ruchu a dalších službách může zadusit nepromyšlené úřední nařízení. V úterý na to upozornil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR).

platebni_karta-terminal250

 

"Začne-li platit 1. července 2012 přechodné ustanovení zákona č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí, bude služba cash back v ohrožení. Díky povinnosti uvedené v zákoně bude totiž muset obsluha služby cash back (obvykle pokladní/k) absolvovat odborný kurz o rozpoznávání bankovek a mincí podezřelých z padělání nebo pozměňování, certifikovaný Českou národní bankou," uvedl prezident SOCR ČR Zdeněk Juračka.

To, že nejde o běžné školení, ale poměrně drahou záležitost, dokládá podle něj fakt, že někteří obchodníci už zvažují zrušení této služby. "Proškolení tisíců zaměstnanců (napříč sektorem) by provozovatele vyšlo řádově na miliony korun, byť jde spíše o marketingový prostředek, než výdělečný prvek," upozornil Juračka.

Skutečností hodnou pozastavení je podle něj rovněž fakt, že certifikovaný kurz musí absolvovat osoba, která dennodenně tak jako tak s hotovostí nakládá a nese za to zodpovědnost. "Například obchodníci i tak už dlouhodobě školí pokladní a prodavačky interními školeními za účelem rozpoznání bankovek," poznamenal Juračka.

Podle něj je "zavedení povinnosti podle zákona kontraproduktivní a je zbytečnou administrativní a finanční zátěží pro podnikatele. "Nepřímo tak napomáhá k likvidaci oblíbené služby poskytované spotřebitelům, a to především na venkově," upozornil Juračka.

Dozorovým orgánem nad plněním povinností je Česká národní banka a sankce plynoucí z nesplnění požadavků jsou podle Juračky odstrašující. Za jejich nesplnění hrozí obchodníkovi pokuta ve výši až deset milionů korun, přitom tato povinnost jde nad rámec příslušných směrnic EU.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR se dále domnívá, že "při předkládání návrhu zákona nebylo záměrem určit sektoru maloobchodu povinnost proškolit veškerý personál obsluhující cash back, včetně jejich zástupců (nemoc, dovolená), ale použít jej pouze pro bankovní prostředí". "Nicméně zákon bude platit jak pro maloobchod, tak i pro cestovní ruch a další služby. Upozorňuji také na to, že návrh zákona nebyl konzultován s odbornou sférou, zejména pak s těmi, jichž se opatření, resp. jeho dopady, týká. Nebylo tak provedeno ani řádné vyhodnocení dopadů zákona na podnikatelské prostředí (RIA)," podotkl Juračka.

Zavedení zmíněné regulace by se podle Juračky v souvislosti se zvýšenými náklady na splnění povinnosti mohlo promítnout do cenotvorby, která je vedle kritizovaného zvyšování spodní hranice DPH zatěžována i růstem dalších nákladů, například provozních.

Filip Sušanka

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci