"Vláda schválila návrh příjmů a výdajů rozpočtových kapitol a státních fondů na léta 2012 až 2014," uvedl premiér Nečas a dodal: "Dnes jsme schválili variantu číslo dvě. Varianta číslo jedna byla stažena, protože nezískala podporu všech tří koaličních stran. Vycházíme tedy ze stávajícího znění koaliční smlouvy, resp. jejího dodatku."
Snížená sazba DPH v příštím roce vzroste z 10 na 14 procent, zvýšená bude i pro rok 2012 dvacetiprocentní. O rok později se obě sjednotí na 17,5 procenta. Před hlasováním ve vládě předcházela tomuto rozhodnutí ještě schůze špiček koaličních stran (K9). "Věci veřejné na K9 řekly, že nejsou ochotné přistoupit na sjednocení DPH v příštím roce na 19 procent," uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík (STAN).
"Považuji za nezbytné říci, že dvě koaliční strany, ODS a TOP 09, byly připraveny tuto variantu podpořit. Třetí koaliční partner ji nebyl ochoten podpořit," řekl na adresu možnosti zavádějící jednotnou 19procentní DPH předseda vlády. "Tím, že nebyla vůle k podpoření této rozpočtové legislativy, musel jsem tuto variantu stáhnout, protože by měla nereálné příjmy," doplnil premiéra ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Jako výhodu verze, která neprošla, označil Nečas vynulování deficitu na důchodovém účtu, deficit státního rozpočtu 95 miliard a také to, že by Česko dalo jasně najevo silnější konsolidační úsilí ve vztahu k veřejným financím. VV ale odmítly návrh s tím, že by zvýšení DPH nejvíce odnesli lidé se středními a nižšími příjmy.
"Vláda hlasovala o druhé variantě, která vychází přesně z koaliční smlouvy. Pokud ji někdo považuje za drastickou a že to snad bylo nějaké překvapení, dovolím si jen zopakovat, že jsme schválili výdaje pouze o sedm miliard nižní, než někdo mohl předpokládat. Nikdo nemůže být překvapen, pokud dnes nějaké překvapení demonstruje," dodal ministr financí.
Předseda vlády načrtnul, co schválená verze obsahuje: "Z hlediska hlavních parametrů dochází ke snížení výdajů kapitol z vymezené základny. Dále dochází k zapojení výnosů dividend z privatizačního účtu, který bude použit výhradně – to chci zdůraznit - na krytí schodku důchodového účtu. Je to jednoúčelové zamíření těchto prostředků. Podle návrhu bude zapojeno každoročně 15 miliard korun."
Nečas dodal, že základní výdaje Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) jsou stanoveny ve výši 37 miliard korun. "To znamená, že je opět dodržena koaliční smlouva, ve které je řečeno, že nesmí klesnout pod objem z roku 2010, kdy to bylo 33 miliard korun," připojil premiér s tím, že jde dokonce o mírné navýšení.
"Za definitivní považuji pouze celkovou výši schodku 105 miliard korun. Cokoli dalšího je ještě věcí k jednání. Odmítám, aby největší díl škrtů neslo ministerstvo dopravy. To je nehoráznost," zmínil po tiskové konferenci vlády šéf dopravy Dobeš a dodal: "Proto jsem na vládě výdajové rámce nepodpořil. Jsem připravený o změně jednat, jakmile se ministři vrátí z dovolené, ale klidně i během následujících 14 dní."
Pavel Dobeš, podobně jako předtím jeho straničtí kolegové Vít Bárta a Radek John, zopakoval, že výdaje na dopravní infrastrukturu považuje za jednu z klíčových priorit tohoto kabinetu. Nejmladší člen kabinetu – věkem i služebně – sledoval vystoupení premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na tiskové konferenci spolu s novináři v publiku.
Ministři měli na výběr mezi dvěma verzemi státního rozpočtu na příští rok. Druhá varianta, kterou prosazovali šéf financí Kalousek a předseda vlády Nečas, počítala se sjednocením DPH od příštího roku na 19 procentech, rozpočtovým deficitem 95 miliard korun, eliminací schodku na důchodovém účtu a šesti miliardami navíc pro rezort dopravy.
Obě varianty se kromě rezortu dopravy prakticky nelišily tím, kolik peněz by dostaly jednotlivé rezorty. Ministerstvo dopravy, které řídí Pavel Dobeš (VV) bude v příštím roce hospodařit s částkou 24,6 miliardy korun místo letošních 21,6 miliardy. V případě 19procentní DPH měl od Kalouska slíbenou více než třicetimiliardovou sumu.
Právě nedostatek financí, důležitých pro kofinancování dopravních staveb placených z evropských fondů, byl trnem v oku Věcem veřejným. Pavel Dobeš poslal dokonce premiérovi dopis, ve kterém ho seznámil s tím, jak bude moci jeho rezort využívat evropské peníze v případě různě velkých přídělů ze státní kasy.
Dalším problematickým rezortem bylo pro VV školství. Podle koaliční smlouvy má ministerstvo od příštího roku dostat navíc čtyři miliardy korun na zvýšení platů pro učitele v regionálním školství. V příštím roce bude podle schválených výdajových rámců hospodařit s částkou meziročně vyšší jen o 400 milionů korun, zbylých více než 3,5 miliardy korun bude muset ministr Josef Dobeš (VV) ušetřit jinde. Pro nejmenší koaliční stranu je to i tak částečný úspěch, v předchozích verzích trpělo školství až devítimiliardovým škrtem.
"Jsem šokován z toho, že jsme po osmi měsících práce ministerstva financí zase zpátky na začátku. VV už snížily rozpočty na svých ministerstvech. V této zemi je peněz dost, akorát nám pořád někde utíkají," uvedl místopředseda VV Tomáš Jarolím. Ten patří k největším kritikům návrhu rozpočtu a práce ministerstva financí pod vedením Miroslava Kalouska (TOP 09).
Nejvíc peněz ze státního rozpočtu by mělo v roce 2012 získat ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), a to bezmála půl miliardy korun. Meziročně to znamená zvýšení rozpočtu této kapitoly o téměř 20 miliard korun. Z rozpočtu MPSV stát vyplácí všechny důchody a sociální dávky.
Zvýšení snížené sazby DPH z 10 na 14 procent bude v příštím roce znamenat zdražení například u potravin, dětských plen, vstupenek na kulturu nebo nových bytů. Nebude ale tak výrazné jako v případě přijaté 19procentní DPH. Ceny tohoto zboží a služeb stoupnou ještě jednou, a to když v roce 2013 nižší sazba DPH skončí a vše bude daněné sazbou 17,5 procenta. Tento krok by měl ale naopak zlevnit všechno ostatní, co je dosud zatížené 20 procenty daně z přidané hodnoty.
"Vláda se zřejmě vrátila k té původní verzi, aby se nerozpadla koalice. Je to takový nástřel, začátek diskuse. Diskutovat se bude a VV musí nastínit, kde hledat rezervy," uvedl k tomu Pavel Suchánek (ODS), předseda rozpočtového výboru sněmovny.
Sjednocení DPH na 19 procent v úterý ústy svého předsedy Bohuslava Sobotky odmítla opoziční ČSSD. Podle ní by tento krok tvrdě dopadl na domácnosti, které by tak omezily spotřebu a podvázaly tak na další roky růst ekonomiky. K odporu proti vyšší dani se postavila i Hospodářská komora ČR, která postupné sjednocení DPH na nižší hladině schvalovala.