Praha, 19. ledna 2010 (MEDIAFAX) - Strana TOP 09 se postavila proti záměru ministerstva financí zavést silniční daň pro majitele všech vozidel. Místopředseda strany a bývalý prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek označil návrh ministerstva za nesystémový nesmysl.
Drábek poukázal na to, že už teď jsou řidiči zatížení několika daněmi a poplatky. "Občané platí při nákupu pohonných hmot spotřební daň a daň z přidané hodnoty, při používání dálnic a rychlostních silnic navíc i dálniční známku. Podnikatelé jsou kromě toho zatíženi silniční daní a u nákladních automobilů také na vybraných komunikacích mýtem," uvedl s tím, že současný počet daní a poplatků je dostačující a jakákoli další daň je nesmyslná.
Příjmy státu pak není možné podle místopředsedy TOP 09 řešit dalším zvyšováním příjmů státní pokladny. "Je nepřijatelné, aby špatné hospodaření státu platili ze svých kapes znovu občané, jak je dnes bohužel běžná praxe," poznamenal. "Namísto toho, aby se jednotlivá ministerstva snažila maximálně šetřit a hledat úspory, prosazují nejjednodušší řešení, kterým je vždy zvýšení daňové zátěže," dodal.
Proti záměru zavést silniční daň pro všechna vozidla se v úterý ohradila také ODS. Její ekonomický expert Martin Kocourek uvedl, že by silniční daň znamenala především enormní nárůst administrativy, protože by každý majitel vozu musel podat příslušné daňové přiznání.
Koucourek také upozornil na to, že takové opatření znamená další nárůst přímých daní, s nímž ODS nesouhlasí, a od kterého se již v minulosti distancovala. "Takový krok podpořit nemůžeme," sdělil.
Informaci, že ministerstvo financí hodlá zacelit díru ve státním rozpočtu a přispět na budování tuzemských silnic a dálnic zavedením silniční daně pro všechny, přinesly v úterý Hospodářské noviny. Podle HN takový plán prosazuje náměstek resortu zodpovědný za daně Peter Chrenko. Daň by byla v rozmezí 1000 až 1500 korun a Státní fond dopravní infrastruktury by si tak každoročně polepšil o pět miliard. Ministerstvo financí ovšem připouští výjimky v placení daně.