"To nejlepší, co udělal Václav Klaus a co po něm zůstane v učebnicích polistopadových reforem, byla liberalizace cen. Tehdy udělal něco, o čem lidé nechtěli slyšet. A bylo to dobře," řekl Topolánek. To nejhorší, co udělal Klaus podle současného předsedy občanských demokratů, bylo nahrazení radikálních reforem měkkou sociální politikou. "Aktuálně to vyneslo vládě vysokou popularitu. Ale dlouhodobě to zničilo reformní étos a otevřelo cestu levici. Tehdy udělal Klaus to, co lidé chtějí slyšet. A bylo to špatně," řekl Topolánek. V podobném duchu zkritizoval i bývalého premiéra Vladimíra Špidlu (ČSSD) a Miloše Zemana.
"To nejlepší, s čím přišel Vladimír Špidla, byl jeho reformní balík. Ale po prvním neúspěšném pokusu ustoupil, povolil vysoce deficitní politiku a jen proto dnes jeho odchodu nelitujeme. Příliš brzy podlehl tomu, co lidé chtějí slyšet, příliš brzy zapomněl na státnickou odpovědnost," uvedl Topolánek v úvodním projevu Miloše Zemana pochválil za privatizaci bank, která se podle Topolánka měla udělat hned. "Udělal svá nejlepší rozhodnutí v rozporu s tím, co chtěli slyšet jeho voliči," řekl.
Podle předsedy ODS je nutné provést důkladnou reformu veřejných financí podle konzervativních a liberálních principů. Topolánek ve svém projevu dále připomněl liberálního francouzského ekonoma a politika Frédérica Bastiata a jeho slavnou esej Co je vidět a co není vidět, na níž demonstroval hlavní principy liberální politiky - osobní odpovědnost za sebe i za celek, nežití na dluh, odpovědnou rozpočtovou politiku atd.
Topolánkův projev však z ekonomického hlediska kritizoval analytik Raiffeisenbank a autor stránek www.verejnydluh.cz Aleš Michl. "Čekal jsem, že v jeho projevu zaznějí nějaká čísla. Čísla jsem hledal i v dokumentu Vize 2020, ale bohužel jsem našel jen čísla stránek," komentoval projev a dokument Michl.
Předseda ODS se pustil v úvodním projevu do tvrdé kritiky sociální demokracie. "Pokud socialisté vyhrají volby, existují dvě možnosti - buď řeknou, že sliby splnit nemohou, protože nejsou prostředky, nebo sliby splní, ale přijde státní bankrot. Těžko říct, které z těchto dvou zel je horší," řekl. Dodal že socialismus jako ideologie se již vyčerpal mravně i ekonomicky a v současné době nemá žádné uplatnitelné hodnoty.
Zazněla také kritika návrhu ČSSD na snižování rozpočtového schodku. "Socialisté na jednu stranu tvrdí, že chtějí snížit státní deficit, ale na druhou stranu prosazují zákony, které tento deficit zvyšují o desítky miliard," řekl Topolánek.
Předseda ODS se zabýval i zdravotnictvím, zahraniční politikou či korupcí. Korupci označil za přímo úměrnou velikosti státního aparátu a dodal, že pokud bude byrokracie natolik přebujelá, jako je nyní, bude přebujelá i korupce. Podle Topolánka také není možné mít kvalitní zdravotní péči dostupnou pro všechny, která by byla zároveň bezplatná. V oblasti zahraniční politiky zmínil nutnost angažmá České republiky v mezinárodních misích a obhajoval i stavbu amerického radaru na území ČR. "Nelze se domnívat, že nebezpečí terorismu a další jsou daleko. Nebezpečí skutečně hrozí a zavírat nad ním oči by byla chyba," řekl Topolánek.