Praha, 19. ledna 2010 (MEDIAFAX) - Zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelů přijdou 21. ledna na Tripartitu s návrhy na audit výdajů státního rozpočtu, řešení problému se zneužíváním podpor v nezaměstnanosti a s dalšími protikrizovými návrhy pro krátkodobý horizont. Vyplývá to z materiálu pro zasedání Tripartity.
Zástupci Českomoravského odborového svazu (ČMKOS), odborového svazu Kovo a zaměstnavatelů vypracovali v rámci Pracovního týmu pro hospodářskou politiku Rady hospodářské a sociální dohody (RHSD, Tripartita) vlastní soupis navrhovaných opatření na cestu z krize. Vzhledem k omezenému funkčnímu období současné vlády se jedná pouze o krátkodobá opatření, která lze navíc realizovat pouhým operativním rozhodnutím vlády bez souhlasu parlamentu.
V oblasti zneužívání podpor v nezaměstnanosti vidí zaměstnavatelé i zaměstnanci problém v dohodách o provedení práce. Příjmy z těchto dohod totiž nepodléhají odvodům na zdravotní a sociální pojištění, což vede k velkým daňovým únikům a k nadbytečným výdajům státní kasy. Tento problém chtějí řešit zavedením kontrolních mechanismů v rámci platných právních předpisů. Toho má být dosaženo prohloubením součinnosti kontrolních orgánů, především finančních úřadů, živnostenských úřadů, České obchodní inspekce či České inspekce životního prostředí.
Pracovní tým dále navrhuje postupné snižování rozdílu mezi zdaněním osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a zaměstnanců. Podle dokumentu již ministerstvo financí připravuje pro jednání vlády materiál s názvem "Harmonizace základu daně a pojistného", který by toto měl řešit.
Jako problém tým expertů vnímá nízkou dostupnost úvěrů a neřešení druhotné platební neschopnosti. Opatření na řešení tohoto problému budou teprve projednána.
Pro posílení reálné ekonomiky tým navrhuje přípravu programu na výstavbu 50 tisíc nájemních bytů se státní podporou s nízkým nájemným (tzv. sociální bydlení). Tento program by mělo vypracovat ministerstvo pro místní rozvoj spolu s ministerstvem financí.
Podle zástupců obou skupin je velkým problémem korupce, v čemž se zcela shodují s vládou. Expertní tým však navrhuje důsledné pokračování v aktualizované Strategii vlády v boji proti korupci na období let 2006 - 2011. Tato strategie obsahuje například pravidlo, aby byli úředníci do veřejné správy vybíráni výhradně na základě výběrového řízení, či plán na pravidelné vzdělávání úředníků o protikorupčních opatřeních či etickém chování. Dále má být podle strategie posílena propagace protikorupční linky 199.
Tradičně navrhovaným opatřením je snižování administrativní zátěže pro podnikatele. Toho chtějí zaměstnavatelé i zaměstnanci dosáhnout vyhodnocením problémových právních předpisů z oblasti životního prostředí a zastavením projednávání návrhů zákonů nad rámec legislativy Evropské unie. Jako příklad je uváděn nový zákon o ovzduší či geologický zákon. Tyto zákony prý mohou výrazně ohrozit konkurenceschopnost českého hospodářství.
Podle tiskové mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmily Krebsové se však tyto zákony už zřejmě nepodaří prosadit. "Je nepravděpodobné, že by tyto zákony mohly vstoupit v platnost ještě v době působení současné vlády. Co s nimi bude dělat nová vláda, nyní nelze říci," řekla Mediafaxu Krebsová. "Ze zákonů, na kterých pracujeme, již nestihneme poslanecké sněmovně předložit nový zákon o odpadech a nový zákon o ovzduší, u těch bychom ale chtěli co nejvíce odpracovat alespoň na vládní úrovni, zákon o ovzduší by mohla tato vláda stihnout také schválit," uvedl již dříve ministr pro místní rozvoj Jan Dusík.
Samotní zástupci zaměstnavatelů přijdou na jednání s vlastními návrhy. Například požadují rozhodnutí o dostavbě III. a IV. bloku jaderné elektrárny Temelín a pokračovat v mezistátním posuzování vlivu této dostavby na životní prostředí, přičemž je uvedeno, že žádost o toto posouzení podala společnost ČEZ již v polovině roku 2008. Dále zaměstnavatelé navrhují rozhodnout o výstavbě průplavního spojení Dunaj - Odra - Labe.
Zástupci zaměstnanců naopak požadují využití prostředků Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci, což by mělo zajistit ministerstvo práce a sociálních věcí. Zástupci zaměstnanců dále požadují vyhodnocení Zprávy o situaci v oblasti migrace na území ČR za rok 2008, kterou vládě v loňském roce předložilo ministerstvo vnitra. Jedná se o statistiku počtu imigrantů na území ČR. A na závěr zaměstnanci navrhují zřízení Rady vlády pro rozvoj lidských zdrojů. Tento požadavek vychází z koncepce Evropské komise "Nové dovednosti pro nová pracovní místa". Plán na vytvoření této instituce by měl vypracovat Úřad vlády ČR.