Umístění: Jižní Morava Ekonomika Včelaři a ovocnáří se i letos dočkají podpory od kraje

Včelaři a ovocnáří se i letos dočkají podpory od kraje

Brno, 12. ledna 2023 - Zlepšit podmínky pro eliminaci chorob včelstev, jako je varoáza, a dosáhnout samostatnosti v zásobování kvalitním včelím voskem. To jsou některé z letošních cílů dotačního programu „Podpora včelařství v Jihomoravském kraji pro rok 2023“, který schválili krajští radní. V rozpočtu na něj kraj vyhradil téměř jeden a půl milionu korun.

vcely plastev

 

„Jižní Morava patří k nejvíce zavčeleným regionům Evropy. Máme tady přes pět tisíc zájmových včelařů, kteří pečují o zhruba šedesát tisíc včelstev. Je důležité, aby zůstávaly zdravé a silné. Včely mají díky opylování rostlin pro planetu obrovský význam. Jak řekl Albert Einstein: pokud zmizí, zbývají lidem jen čtyři roky života,“ vyzdvihl náměstek pro oblast regionálního rozvoje Jan Zámečník.

Program se skládá z pěti dotačních titulů (DT): na vzdělávání (350 tisíc korun); rozvoj volnočasových aktivit mládeže (100 tisíc korun); podporu výsadby medonosných rostlin a dřevin (300 tisíc korun); podporu zařízení pro získávání vosku ze včelího díla a voskových víček (300 tisíc korun); a technické zařízení pro ošetření včelstev proti varroáze (400 tisíc korun).

Radní dále schválili dotační program „Podpora vinařství, vinohradnictví, ovocnářství a zelinářství v Jihomoravském kraji pro rok 2023“. „Pro letošní rok jsme na něj vyčlenili 1,25 milionu korun. Chceme tak podpořit zájmové organizace včetně obcí, které se těmto odvětvím věnují,“ zmínil náměstek Jan Zámečník. Proti loňskému roku došlo k úpravě uznatelných výdajů – co se týče zařízení pro zpracování hroznů a vína. Více podrobností a další informace k programům budou zveřejněny na krajském dotačním portálu.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci