Věřitelé budou mimo jiné rozhodovat o tom, zda se majetek firmy bude prodávat v konkurzu, nebo se pokusí prostřednictvím reorganizace obnovit výrobu. Plán na reorganizaci však dosud nikdo nepředložil.
V úpadku je společnost od 29. března, soud jmenoval za insolvenčního správce advokáta Tomáše Kučeru z Rosic u Brna.
Lignit Hodonín těžil mladé hnědé uhlí (lignit) v dole Mír v obci Mikulčice. Těžba se zastavila v lednu a většina ze zaměstnanců už ve firmě nepracuje. Lignit ještě před dvěma lety zaměstnávala zhruba 375 lidí, nyní jich je kolem padesáti.
V minulých letech společnost ročně vytěžila zhruba 450 tisíc tun uhlí, hlavním odběratelem byl ČEZ. Podle výroční zprávy za rok 2007 je k pokračování těžby po roce 2011 potřeba velká investice. Lignit Hodonín patří od loňského podzimu britské společnosti Thamesdown Limited, která ji koupila od Pavla Vláčila a Josefa Foltýna.
Těžařská společnost byla od loňského podzimu třikrát v insolvenčním řízení. Poslední návrh podal 5. listopadu 2009 František Nešpor z Břeclavi (nyní společnost Panara) s tím, že těžařská firma nezaplatila či zaplatila pozdě faktury od srpna roku 2005 až do října loňského roku za více než 807 tisíc korun. Faktury jsou vystavené za právní pomoc a František Nešpor je odkoupil od advokáta Petra Houžvičky.
Závazky těžařské společnosti přesahovaly na konci minulého roku 160 milionů korun. Firma si dokonce loni v létě půjčila 15 milionů korun od místního fotbalového klubu FK Šardice. Sportovnímu oddílu ručí pozemky, které se dají částečně využit pro zemědělství. Podle katastru se jedná kupříkladu o ornou půdu, vinice či ovocné sady.