Praha, 9. března 2010 (MEDIAFAX) - Od prvního března letošního roku platí nové znění vyhlášky, která upravuje povinnosti včelařů v případě napadení včelstev morem včelího plodu. Upozornil na to v úterý mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben.
Uvedená nákaza včelstev není podle Dubna léčitelná, proto je nutné napadená včelstva a veškerá zařízení zlikvidovat ohněm. „Takovéto opatření musí ale proběhnout na základě zjištění a nařízení krajské veterinární správy a chovateli náleží náhrada za ztráty. Požádat o náhradu může do 12 týdnů od utracení včel,“ konstatoval Duben.
To je jedno z nových opatření, neboť do loňského roku měli chovatelé na žádosti o náhrady pouze šest týdnů. Novelizovaná vyhláška zpřesňuje ale i další zásady prevence proti šíření moru včelího plodu. „Kromě likvidace starých nepoužívaných stanovišť včelstev jde například o povinnost včelstva pečlivě sledovat, včetně komerčních chovů včelích matek, likvidovat roje neznámého původu, vše průběžně dezinfikovat a při výrobě mezistěn pracovat s voskem při teplotě 117 °C po dobu 60 minut,“ konstatoval Duben. Novela také ukládá dozorovým orgánům povinnost bakteriologicky vyšetřovat dovážený i tuzemský med.
Podle Dubna je mor včelího plodu, na rozdíl klesajícího výskytu varroázy, v ČR bohužel stále aktuální. „Za posledních pět let se pohybuje počet vyhlášených ohnisek v ČR mezi 180 až 250, přičemž v loňském roce byl zaznamenán mírný pokles na celkem 230 vyhlášených ohnisek,“ podotkl mluvčí.