Podle jeho údajů jde o v pořadí již třetí projekt na podporu včelařů, který má být z poloviny financován ze zdrojů EU a z poloviny z rozpočtu ČR. Návrh programu má podle Vorlíčka schvalovat EU v nejbližší době. V předchozích letech přitom podle něj vyčerpali tuzemští včelaři díky „vysoké organizovanosti celého oboru“ dotace na svou podporu na 100 procent.
Podle ministerstva je dlouhodobým úkolem našeho včelařství jeho omlazení. „V ČR je málo včelařů v produktivním věku, kteří se včelařství věnují profesionálně. Včelařství je stále spíše zájmovou činností. Jedním z cílů programu je tak také profesionalizace včelařství a zvyšování počtu subjektů s počty včelstev nad 150, což by mělo zajistit pokrytí potřeb zemědělských producentů,“ uvedl Vorlíček. Tím by měla být také zajištěna dostatečná produkce kvalitního tuzemského medu. Důležitou prioritou programu je i zavádění nových technologií a zvyšování mobility včelstev.
V loňském roce působilo v ČR celkem 46 033 včelařů, kteří chovali 497 946 včelstev. Takzvaných komerčních včelařů s počtem včelstev vyšším než 150 bylo ale u nás loni jen 97. V roce 2009 vyprodukovali včelaři v ČR celkem 6 891 tun medu, většinu z tohoto objemu prodali přímo spotřebitelům (4 311 tun), na další zpracování bylo využito 1 300 tun medu a 397 tun bylo prodáno do maloobchodu. Z ČR se loni vyvezlo 1 850 tun medu a dovezlo 1 781 tun. Průměrná roční spotřeba medu činí u nás 0,7 kilogramu na osobu.