Umístění: Jižní Morava Ekonomika Vláda předloží Tripartitě návrh na řešení krize

Vláda předloží Tripartitě návrh na řešení krize

Praha, 17. ledna 2010 (MEDIAFAX) - Vláda by měla ve čtvrtek předložit Radě hospodářské a sociální dohody svůj návrh na řešení krize. V dokumentu názvem "Východiska z krize" vláda uvádí, že hlavním cílem je konsolidace veřejných financí, aby deficit rozpočtu klesl po roce 2013 pod hranici tří procent hrubého domácího produktu (HDP).

Poslat na email

 

Již v letošním roce vláda slibuje obrat od expanzivní fiskální politiky k restriktivní. Jinými slovy, vláda chce začít šetřit a nehodlá vynakládat další peníze na podporu hospodářského růstu. Situaci podnikatelů chce vláda řešit nefinanční podporou podnikání, jako například zavedením jednotných inkasních míst pro výběr daní, cla a pojištění.

Stát dále hodlá zapojit do rozpočtu příjmy z dividend společností se státní účastí a odvodů ze zisků státních podniků. U tohoto bodu však vláda jasně říká, že tyto prostředky budou použity na investiční výdaje, na zahlazování ekologických škod apod., ale v žádném případě na spotřebu.

Některá úsporná opatření z tzv. Janotova balíčku, která byla přijata v zimě loňského roku pouze na rok letošní, budou zavedena natrvalo. V prvé řadě jde o snížení nemocenské od 31. dne jejího poskytování na 60 procent vyměřovacího základu. Veškeré dávky by se měly valorizovat pouze v případech, kdy to vyžaduje zákon. I daň z přidané hodnoty má být trvale zvýšena o jeden procentní bod u obou sazeb (na 10 a 20 procent), spotřební daň má být i nadále o korunu vyšší u benzínu i nafty a zůstat má rovněž spotřební daň z lihu, piva a tabákových výrobků.

Vláda navrhuje zavedení druhého daňové pásmo pro fyzické osoby se sazbou 25 procent pro lidi s příjmem nad "stropy" pro sociální a zdravotní pojištění, což je příjem přes 1,71 milionu korun ročně.

"Česká republika se nachází ve fázi přechodu od ekonomiky montážních linek ke znalostní ekonomice. Tento přechod s sebou přinese soutěž s nejrozvinutějšími zeměmi světa," vysvětluje vláda, proč je nutné vytvořit koordinovanou politiku reformy vzdělávání, zefektivnit výzkum a vývoj a zajistit vzdělávání a zvyšování kvalifikace pracovníků.

Mezi priority vlády patří i boj s korupcí, který hodlá vláda realizovat zvýšením efektivity veřejných zakázek, zavedením bezpečnostních prověrek pro členy komisí u nadlimitních zakázek či zpřístupněním zakázek pouze společnostem s jasnou majetkovou strukturou.

Vláda také požaduje urychlenou ratifikaci Úmluvy o ochraně finančních zájmů Evropských společenství a Úmluvy o boji proti korupci úředníků Evropských společností nebo členských států Evropské unie. Oba tyto dokumenty slouží k potírání korupce a podvodů v oblasti příjmů i výdajů. Ze zemí, které vstoupily do EU 1. května 2004, je neratifikovaly pouze ČR, Maďarsko a Malta. Vláda chce stejně jako ČSSD a KDU-ČSL zrušit i akcie na majitele.

Jako významný zdroj příjmů vláda vnímá evropské fondy a požaduje maximální možné zjednodušení jejich čerpání.

V oblasti daňové politiky vidí vláda největší problém v častých a prudkých změnách, které mají negativní dopad na podnikatelské prostředí. "Jako reakce na výsledky voleb může docházet ke změnám parametrů zdanění (posun sazeb), nikoli však ke změnám systému," uvádí v dokumentu vláda. Tento jev má odstranit návrh principů dlouhodobé daňové politiky a maximální možné zjednodušení administrativních nároků jak na straně státu, tak i podnikatelů.

Záměrem ministerstva financí (MF) je harmonizovat stanovení základů pro výpočet daně a pojištění a ve všech třech odvodech (daně, sociální pojištění a zdravotní pojištění) snížit množství výjimek. Vše by měl podle MF upravovat jeden zákon.

Jako neméně důležité vnímá vláda i zavedení "efektivního modelu státní služby". Pod tímto spojením si vláda představuje jasné oddělení úřednických funkcí od funkcí politických, přijetí zákona o státní službě, který by navrhoval model odměňování vysoce kvalifikovaných pracovníků bez toho, aby pro ně byla vytvářena místa s příplatky za vedení, či omezoval přebujelý nákup poradenských služeb. Dalším prostředkem pro zefektivnění státní správy je zavedení veřejných zpráv o efektivitě úřadů, které by obsahovaly například porovnání nabídnuté ceny se skutečnými náklady. Vláda chce také efektivně využívat závěry kontrol Nejvyššího kontrolního úřadu.

V oblasti sociální politiky vláda plánuje především rozsáhlou analýzu financování systému sociálních služeb.

Dokument se nezabývá důchodovou reformou ani reformou zdravotnictví, přestože tyto reformy označuje za nezbytné. Podle vlády dochází k reformování zdravotnického i důchodového systému průběžně a na dalších změnách se pracuje na expertní úrovni. Navíc se dokument zabývá krátkodobým a střednědobým horizontem, zatímco tyto reformy jsou dlouhodobého rázu.

Jiří Táborský

Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci