„V meziročním porovnání jsou výrobní ceny vyšší o 3,6 procenta. To je sice menší nárůst, než k jakému došlo v lednu, nicméně je stále vysoko nad ideálem,“ řekla Markéta Šichtařová, ředitelka Next Finance a dodala, že růst kolem tří nebo čtyř procent by byl logický v období hospodářského růstu, ale nikoliv v době, kdy se ekonomika již technicky vzato nachází v recesi.
Důvod růstu průmyslových cen je podle Šichtařové dobře známý. „Za rychlým růstem průmyslových cen stojí hlavně kombinace meziročně slabší koruny k dolaru a politiky Evropské centrální banky (ECB), která zahlcuje Evropu levnými eury. Tím peníze znehodnocuje a vyvolává inflaci, která se nejmarkantněji projevuje hlavně v cenách energií a komodit,“ dodala Šichtařová s tím, že v případě České republiky největší daň za kurz i postoj ECB platíme v podobě cen ropy a zprostředkovaně pohonných hmot.
„Ceny zemědělských výrobců se v únoru zvedly o 0,7 procenta, stejně jako v lednu. Meziroční inflace však sklouzla do záporu 3,6 procenta vzhledem k vysoké srovnávací základně minulého roku,“ komentoval Tomáš Vlk analytik společnosti Patria Finance, podle něho za růstem cen stojí rostlinná výroba, především dražší zelenina. „Tato čísla ukazují, že se dá čekat další nárůst také u spotřebitelských cen potravin, i když dominantní vliv daňových změn po přelomu roku přestane působit,“ očekává analytik.
Ceny průmyslových výrobců v ČR se v únoru meziměsíčně zvýšily o 0,1 procenta, v meziročním srovnání vzrostly o 3,6 procenta, ve čtvrtek o tom informoval ČSÚ. Tržní konsenzus agentury Reuters počítal s nárůstem o 0,3 procenta, resp. 3,9 procenta. Na meziměsíčním růstu průmyslových cen se nejvíce podílely ceny chemických látek a výrobků (o 3,6 %) a koksu a rafinovaných ropných produktů (o 3,5 %). Významnější pokles cen byl zaznamenán především u dopravních prostředků (o 1,5 %).