Umístění: Jižní Morava Ekonomika Zdražila mouka i bydlení. Rekord drží brambory, za ty platíme o půlku více než loni!

Zdražila mouka i bydlení. Rekord drží brambory, za ty platíme o půlku více než loni!

penezenka prazdna25011. března 2013 (MEDIAFAX) - Platíme víc a víc! Spotřebitelské ceny nadále rostou, od ledna do února povyskočily o 0,1 procenta. Pozitivní je, že v meziročním srovnání se podařilo jejich zvyšování utlumit, z 1,9 na 1,7 procenta.

Na meziměsíčním růstu se projevilo především zvýšení cen pohonných hmot, ty se zvedly o 2,3 procenta, přitom v posledních třech měsících loňského roku klesaly. Ještě více nabobtnaly ceny v oblasti rekreace a kultury, týká se to hlavně dovolených – tady statistika vykazuje nárůst o 3,1 procenta. Podražilo také vybavení bytů.

Naopak potraviny vykázaly meziměsíční pokles: ovoce zlevnilo o 2,9 procenta, pečivo o 2,8 procenta, mléko o 1,4 procenta, čokoláda dokonce o 5,3 procenta. Levněji mohli lidé pořídit rovněž víno, pivo a oděvy. Bilanci ovšem kazí zelenina, z toho především brambory – ty zdražily o 11,2 procenta.

Meziročně ceny ukazují nárůst o 1,7 procenta, ale oproti lednu 2012 se přeci jen jedná o propad o 0,2 procenta. Zpomalilo se zejména zdražování u chleba, ryb, vajec a zeleniny, nicméně i tak za ně lidé zaplatili více. Dolů šli s cenami v restauracích.

Kde se naopak zdražovalo nejvíce? Mouka poskočila o 20,1 procenta nahoru, vepřové maso o 10,1 procenta. Meziročním rekordmanem jsou opět brambory – ty šly nahoru o neuvěřitelných 44,1 procenta.

Víc peněz vydaly domácnosti také za bydlení, zvýšily se všechny položky: nájem o 2,9 procenta, vodné o 6,7 procenta, stočné o 7,2 procenta, plyn o 2,1 procenta, elektřina o 3,3 procenta a teplo o 4,5 procenta.

Průměrný index spotřebitelských cen se ve srovnání s průměrnou hodnotou za posledních dvanáct měsíců ustálil na tříprocentním nárůstu. Mzdy rostou pořád pomaleji, takže vlivem inflace platí, že za stejný objem pořídíme stále méně zboží či služeb. Čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad.

S vyššími cenami souvisí i celkový nedobrý vývoj HDP, tedy zdraví české ekonomiky. Oproti roku 2011 HDP pokleslo o 1,2 priocenta. Vliv na to má především nízká domácí poptávka, domácnosti šetří, firmy méně investují. I když se zvyšoval výdělek z vývozu, nezvládl zahraniční obchod pokrýt propad domácí poptávky.

I proto se chce vláda nyní zaměřit na aktivní podporu vývozu. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes na konferenci věnované právě exportu uvedl, že už by raději nemuvil o ekonomické krizi jako spíše o trvajícím stavu. Kalousek chce ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu posilovat české investice do zahraničí a vývoz. Zaměžit by se podle něj vláda měla na to, aby otevírala českým podnikatelům dveře k zahraničním projektům.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci