Umístění: Jižní Morava Ekonomika Zemědělský svaz a odboráři: přidejte nám dvě miliardy

Zemědělský svaz a odboráři: přidejte nám dvě miliardy

Praha, 10. února 2010 (MEDIAFAX) - Kvůli krizi v resortu zemědělství a loňskému propadu tržeb o 20 miliard korun žádá Zemědělský svaz ČR (ZS) a Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace samostatných odborů (OSPZV) další dorovnání národních dotací o dvě miliardy korun. Uvedl to ve středu představitel ZS Martin Pýcha.

Poslat na email

 

Podle předsedy ZS Miroslava Jirovského je výsledkem vývoje za poslední rok mimo jiné další snížení stavů dojnic o sedm procent a stavů prasnic o další čtvrtinu. Zemědělci navíc podle něj reagují na krizi snižováním počtu zaměstnanců a snižováním mezd. „Počet zaměstnanců v zemědělství se v roce 2009 snížil o sedm procent (o 8 000 zaměstnanců) a pokračuje zvyšování rozdílu mezi průměrnou mzdou a mzdou v zemědělství, která je o více než pět tisíc korun nižší. Ekonomická krize se také promítla do hospodářského výsledku sektoru zemědělství. Dle šetření ZS bude ztráta v zemědělství za loňský rok tři miliardy korun, což je 900 korun na hektar zemědělské půdy,“ uvedl Jirovský.

ZS spolu s OSPZV také dnes při jednání s premiérem poukázaly na skutečnost, že na takzvané národní doplňkové platby (TOP-UP) jsou v současné době i po navýšení vyčleněny jen tři miliardy korun, ačkoli podle podmínek vstupu do EU by měli letos zemědělci v ČR nárok na TOP-UP ve výši sedmi miliard korun. Prostřednictvím přímých plateb tak zemědělci v ČR získají 212 eur na hektar zemědělské půdy, ačkoli průměr těchto plateb ve starých členských zemích činí 323 eur na hektar.

„ZS i OSPZV plně chápou obtížnou situaci státního rozpočtu. I proto nevznášejí další požadavky na jeho další prohlubování ani na přesuny mezi jednotlivými kapitolami rozpočtu. Ovšem v rámci kapitoly zemědělství existují další možnosti na dorovnání národních doplňkových plateb. Například z aktivního rozpočtu pozemkového fondu ve výši 3,7 miliardy korun by mohly být přesunuty až dvě miliardy korun,“ konstatují společně obě organizace.

Nakonec odešli odboráři z jednání s ujištěním, že by měli peníze získat z pozemkového fondu a Podpůrného a garančně rolnického a lesnického fondu (PGRLF). "V kapitole přímých plateb je 3,3 miliardy korun a novelou zákona o pozemkovém fondu by se tam mělo dostat zhruba dalších 1,5 miliardy korun. Navíc je tam ještě možné použít další půl miliarda z PGRLF," řekl Mediafaxu po schůzce ministr zemědělství Jakub Šebesta, který zároveň potvrdil, že vyjde vstříc požadavku odborům, které chtějí mít svého zástupce v komisi pro strategii po roce 2010 a antibyrokratické komisi.

Zemědělské odbory se snažily středeční schůzkou řešit současný neutěšený stav českého zemědělství. V loňském roce klesly tržby zemědělcům o dvacet miliard korun. Nejvíce, polovinou, se na poklesu podílel propad cen obilí, následovaný snížením tržeb za mléko o šest miliard korun. Česko navíc ztratilo soběstačnost v pěstování prakticky všech zemědělských produktů. Výjimkou je pouze řepka a mléko.

Petr Havel, Tomáš Paták

Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci