Umístění: Kultura Folklor a vinařství Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici navštívily tisíce lidí

Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici navštívily tisíce lidí

Strážnice, 24. června 2012 (MEDIAFAX) - Předání dokumentů o zápisu Jízdy králů do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO, ale také hudební pořady v zámecké expozici lidových nástrojů byly k vidění na 67. ročníku folklorního festivalu Strážnice 2012. Ten se koná od čtvrtka do neděle.

straznice-VB-250

 

Festival ve Strážnici na Hodonínsku je 67. ročníkem vůbec, a zároveň i jubilejním 30. ročníkem festivalu Dětská Strážnice. Akce v amfiteátrech v zámeckém parku, ale také v areálu a před usedlostmi v nedalekém strážnickém skanzenu přilákaly tisíce návštěvníků. Již tradicí se staly hudební pořady v zámecké expozici lidových nástrojů. Zahraniční soubory vystupují na festivalu už od roku 1957 a každoročně přinášejí divákům nové zážitky svými exotickými kroji, tanci a písněmi. Pořadatelem festivalu je Národní ústav lidové kultury, instituce specializovaná na péči o soudobé folklorní aktivity.

Letošní zahajovací ceremoniál se konal v pátek 22. června. Jeho součástí bylo i slavnostní předání dokumentů o zápisu Jízdy králů do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Jízda králů se stala čtvrtým českým statkem, který vedle Slováckého verbuňku, Masopustních obchůzek na Hlinecku a Sokolnictví figuruje v tomto seznamu. Jizda králů se v současnosti vyskytuje pouze ve čtyřech lokalitách etnografické oblasti Slovácko - v Hluku, Kunovicích, Skoronicích a Vlčnově.

Zahajovacího ceremoniálu MFF Strážnice 2012 se ujaly při společném vystoupení strážnické soubory Danaj, Danájek, Demižón a Žerotín v doprovodu strážnické cimbálové muziky Michala Miltáka. Součástí slavnostního zahájení bylo již tradiční předání Ceny Ministerstva kultury ČR za rok 2011.

Jedním z nejatraktivnějších pořadů ve Strážnici byla i letos soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Je v programové nabídce festivalu již dlouhých 27 let a navíc jistou zárukou, že obecenstvo naplní amfiteátr Zahrada přímo k prasknutí.

Nejsledovanější byla i letos sobotní programová nabídka. Pořad Zazpívejme sobě a pospolu se stává zvolna pěknou tradicí. Poprvé byl uveden v roce 2006 a jde o pořad ojedinělý. Návštěvníci nejen poslouchají, ale stávají se účastníky společným zpěvem lidových písní.

V podvečer zaujal pořad o pálenicích, pálení a pálenkách na moravsko-slovenském pomezí s názvem Pomáhat a pálit. Nedělní nabídka byla spojena mimo jiné s výpravou plzeňských muzikantů do Strážnice. Hudební pořad Když zpívají Plzeňáci byl totiž koncipován jako pocta někdejšímu Plzeňskému lidovému souboru při Čs. rozhlase v Plzni, který byl do konce 80. let jakousi českou obdobou brněnského BROLNu. Živě tak ve Strážnici vystoupil třicetičlenný orchestr lidových nástrojů, složený převážně z mladých muzikantů, který doprovodí zkušené sólisty, jejichž hlasy jsou dobře známé všem ctitelům české lidové hudby.

Nejvíce očekávanou akcí v nabídce festivalu byl sobotní noční program pod dramaturgickou taktovkou primáše Hradišťanu Jiřího Pavlici, který nabídl vystoupení čtyř zahraničních souborů z Ruska, Slovenska, Itálie a Maďarska.

Zdeněk Matyáš, Lenka Horáková, ilustrační foto: Václav Buk

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci