Umístění: Kultura Folklor a vinařství Nejlepších devět vinařství se utká o titul Vinařství roku 2020

Nejlepších devět vinařství se utká o titul Vinařství roku 2020

Brno, 18. ledna 2021 - Odborná porota vybrala devět finalistů, kteří tak mají letos nejblíže k titulu již 11. ročníku prestižní vinařské soutěže Vinařství roku. Komise v příštích dnech vybere vždy ze tří malých, středních a velkých vinařství vítěze, tedy nejlepší vinařství své kategorie, a následně ze všech držitele titulu pro absolutního vítěze, tedy Vinařství roku 2020.

vinarstvi roku 2020

 

Vyhlášení výsledků proběhne 4. února tentokrát online formou na webu a sociálních sítích soutěže. Soutěž pořádá Svaz vinařů ČR za finanční podpory Vinařského fondu a Jihomoravského kraje.

Finalisty vybírala porota složená z profesionálů z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína a architektury a designu. Podle objemu produkce byla nominovaná vinařství zařazena do kategorií malé, střední a velké vinařství.

Finalisté Vinařství roku 2020
Malá vinařství (produkce do 50.000 l/rok)

  • Vinařství Piálek & Jäger s.r.o.
  • Salabka Praha s.r.o.
  • Vinařství Lacina

Střední vinařství (produkce 50.001 – 250.000 l/rok)

  • Krásná hora s. r. o.
  • SONBERK, a. s.
  • THAYA vinařství, spol. s r.o.

Velká vinařství (produkce nad 250.000 l/rok)

  • Vinařství LAHOFER, a.s.
  • HABÁNSKÉ SKLEPY, spol. s r.o.
  • CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s.

V další fázi soutěže posoudí sedmičlenná odborná komise přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, a definitivně rozhodne o vítězích.

„Jsme všichni rádi, že se nám i v takto složité době, která podobným akcím zrovna dvakrát nepřeje, podařilo už jedenáctý ročník uspořádat. Přesunutí veřejné části soutěže včetně vyhlášení vítězů na internet vidíme jako správný krok a zároveň jako pozitivní impuls do budoucnosti,“ sdělil JUDr. Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů ČR a dodal: „vinařství, která se letos dostala do finále, jsou všechna velmi kvalitní, samozřejmě vyrábějí skvělá vína, ale také splňují hlavní myšlenku soutěže, tedy aby dlouhodobě vynikala v oboru a posouvala ho stále kupředu. Absolutním vítězem se pak stane vinařství, jehož kvalita aktivit se nejvíce vztahuje k danému roku. Ať už bude konečný výsledek jakýkoli, už složení finálové devítky napovídá, že se i letos dočkáme po všech stránkách prvotřídního vítěze.“

Celý proces hodnocení bude završen 4. února, kdy budou oceněny významné osobnosti moravského a českého vinařství za záslužné počiny, a především vítězové ve třech soutěžních kategoriích a absolutní vítěz Vinařství roku 2020. Slavnostní vyhlášení se tentokrát nebude konat tradičním galavečerem na brněnském výstavišti, ale proběhne naživo online formou na webu a sociálních sítích soutěže. I v jeho online podobě se však jeho moderování opět zhostí Marek Eben.

Vítězi titulu Vinařství roku se v minulosti stala vinařství Škrobák, Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt, Hana Mádlová, Znovín Znojmo, Sonberk, Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, Zámecké vinařství Bzenec a Vican rodinné vinařství. Svaz vinařů ČR letos k výročí deseti uplynulých ročníků soutěže představil tyto dosavadní šampiony na streamu formou krátkých medailonků, jejichž součástí byla také online degustace a rozhovory se zástupci těchto vinařství. Videa jsou stále k zhlédnutí ze záznamu na webu a sociálních sítích soutěže.

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. Hlavními partnery soutěže jsou Albert s nabídkou vín finalistů v exkluzivní vinotéce v Praze na Chodově, BS vinařské potřeby, přední český dodavatel sortimentu pro vinaře se sítí vlastních prodejen a Vinolok, výrobce skleněných uzávěrů. Během celého průběhu soutěže se budou degustovat vína z ručně vyrobených skleniček sklárny KVĚTNÁ 1794. Neutralizační sousto dodá Albertovo pekařství, přírodní minerální vodu s unikátním složením společnost Krondorf. Dalšími partnery jsou Hošek Motor, Haier vinotéky, Vetropack, J&T Bank, X-production a Lomax.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci