Umístění: Kultura Folklor a vinařství Roden: Vinařství? Pořádná dřina!

Roden: Vinařství? Pořádná dřina!

Višňové, 8. října 2010 - Uchopit hrozen, střihnout nůžkami, vhodit hrozen do kýblu, uchopit hrozen, střihnout nůžkami... a stále dokola, tisíckrát za sebou. Jihomoravští vinaři právě v těchto dnech sklízí část letošní úrody a o tom, jak je práce na vinici při sklizni náročná, se ve Višňovém na Znojemsku na vlastní kůži přesvědčili i populární herci Jana Švandová a Marian Roden. A podle nich je vinaření opravdu řehole!

IMG_2623-250

 


„My jsme požitkáři, kteří ten krásný mok vychutnáváme v konečné fázi, ale starost o vinohrad je nesmírně těžká práce a velká řada lidí si to vůbec neuvědomuje. Nejde o to jen víno sbírat, nosit a vysypávat na valník, ale když vidíte, kolik práce je zjara na vinici, když se víno rodí, a pak po celý rok – klobouk dolů před vinaři!“ hovoří s uznáním o práci vinařů Marian Roden.  

Jak nám prozradil Marian Roden, nejraději má prý suchá vína. „Já to mám tak, jako dnes už možná většina konzumentů vína. V letních měsících si rád dám bílé a růžové víno a přes zimu piju červené,“ říká herec, který si „střihnul“ roli Františka i v populární vinařské komedii Bobule a jejím pokračování 2Bobule. A přestože podle vlastních slov moc nepije burčák, několika skleničkám letošního ročníku neodolal. „Mám pocit, že mu chybí kousek cukru, a to mu bohužel dodává slunce. Když se ho napijete, řeknete si, ano, burčák mohl být trošku sladší. Ale prostě je to tak, příroda nám sluníčko zatím nedala, tak není,“ říká znalecky Roden a podotýká, že si vždy dá radši burčák, stejně jako víno, od poctivého vinaře, než od neznámého prodejce.

vinarstvi_600

„Když si koupíte na ulici burčák, může být doslazený aby vám chutnal a bude podbízivý, a vy řeknete ano, to je burčák. Ovšem pouliční prodejci do něj předtím hodili kilo cukru, a stejné je to s vínem. Někteří nepoctiví prodejci ho naředí, jak se říká „napajcují“, ale tak, aby to laik nepoznal. Oni to nedělají, protože nám chtějí přinést dobrý nápoj, ale aby na tom vydělali,“ upozorňuje Roden na známý problém s tím, že právě tito překupníci kazí jméno všem poctivým vinařům. Ve středověku podobné šizuňky máčeli v koši ve vodě – a možná by nebylo od věci podobný trest zavést i dnes... To by rázem podobných vypočítavců ubylo!

Podle Rodena je ovšem nejjednodušší najít si svého vinaře. Jak sám říká, svého vinaře, pana Adámka, už nalezl ve Višňovém. A kde si najdete svého vinaře vy?

(tof), foto: Kryštof Turek, Martina Vicanová

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci