Umístění: Kultura Folklor a vinařství Slámová a ledová vína budou mít v Česku vlastní soutěž

Slámová a ledová vína budou mít v Česku vlastní soutěž

Praha, 22. června 2011 (MEDIAFAX) - Rájem vinařů a sommeliérů se stane na začátku září Lednicko – valtický areál, od 2. do 4. září bude totiž hostit první ročník mezinárodní soutěže tradičních ledových a slámových vín IceWine du Monde. Ve středu o tom informovala Česká centrála cestovního ruchu - agentura CzechTourism.

Sklenicky-nalevani-KT-3

 

"Cílem soutěže je poskytnout výrobcům ledových a slámových vín příležitost vzájemného srovnání na světové úrovni, jaká zde doposud ještě nikdy nebyla, a upozornit na Česko jako vinařskou destinaci. Vzorky ledových a slámových vín budou ohodnoceny domácími i zahraničními degustátory vysoké profesionální úrovně," informovala vedoucí tiskového oddělení agentury CzechTourism Alice Dvořáková.

"Česká republika si jistě zaslouží podobnou prestižní mezinárodní soutěž, jaké probíhají v ostatních tradičních vinařských zemích. Moravská cesta vína si v poslední době na těchto světových soutěžích a výstavách vybudovala vynikající pozice. Myslím, že nazrál čas změřit síly i na domácí půdě a v to ve zcela výjimečné kategorii, do níž ledová a slámová vína nesporně patří. Z vlastní zkušenosti vím, že všude ve světě budí mimořádnou pozornost odborníků a věřím, že v předpokládané konkurenci se potvrdí jejich vysoká kvalita," prohlásil Jakub Šebesta, ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce a prezident soutěže IceWine du Monde.

"Jsem velice rád, že se soutěž na jižní Moravě uskuteční a bude tak skvělou vizitkou pro moravské a české vinaře i pro celou Českou republiku. Gastronomie se totiž stává nedílnou součástí zážitkové turistiky, která přitahuje velké množství tuzemských i zahraničních návštěvníků. Ti se pak za svými příjemnými zážitky rádi vrací," dodal generální ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Součástí akce bude bohatý společenský a kulturní program pro širokou veřejnost. Po dobu soutěže budou moci návštěvníci ochutnat a vidět nejrůznější vína, speciality nebo tradiční řemesla jihomoravského regionu.

Odborným garantem projektu je Státní zemědělská a potravinářská inspekce s podporou České centrály cestovního ruchu – CzechTourism, Národního vinařského centra, Vinařského fondu ČR, Centrály cestovního ruchu Jižní Morava, hejtmana Jihomoravského kraje, starostů měst Lednice a Valtice a Střední vinařské školy ve Valticích. Záštitu poskytuje projektu předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Filip Sušanka, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci