Umístění: Kultura Folklor a vinařství Soud: Templářské sklepy Čejkovice zatím pokutu státu platit nemusejí

Soud: Templářské sklepy Čejkovice zatím pokutu státu platit nemusejí

Brno, 15. března 2012 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně přiznal odkladný účinek žalobě Templářských sklepů Čejkovice proti Státní zemědělské a potravinářské inspekci ve věci uložené pětimilionové pokuty. Ve čtvrtek řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková s tím, že vinaři zatím nemusejí vyměřenou pokutu zaplatit.

templarske_sklepy2-250

 

Podle názoru soudu je zřejmé, že čejkovickým Templářským sklepům by zaplacením pokuty vznikla nepoměrně větší újma, než jaká může přiznáním odkladného účinku vzniknout státu.

"Jak správně konstatoval žalovaný, výnos pokut uložených Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí je příjmem státního rozpočtu. Absence částky představující pokutu má zcela jistě nesrovnatelně jiný dopad u žalobce než ve státním rozpočtu," řekla Sedláčková. Verdikt krajského soudu je přitom podle mluvčí rozhodnutím předběžné povahy a nelze z něj předjímat výsledek rozhodnutí ve věci samé.

Praktický dopad rozhodnutí je ten, že Templářské sklepy nemusí prozatím zaplatit uloženou pokutu, tato povinnost by jim vyvstala až poté, co by soud potvrdil uloženou pokutu. "Rozhodnutí ve věci samé se dá očekávat v horizontu jednoho roku," dodala Sedláčková.

Templářské sklepy se v soudním procesu brání postupu Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která čejkovické vinaře pokutovala za údajné neprokázání původu hroznů, ze kterých vyráběla víno. Firma se však proti postupu inspekce obrátila na brněnský krajský soud, který jí dal od začátku procesu již dvakrát za pravdu.

Jiří Nováček, foto: Templářské sklepy Čejkovice

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci