Umístění: Společnost Zajímavosti Po Česku putuje pět templářských rytířů

Po Česku putuje pět templářských rytířů

Čejkovice, 11. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Pět templářských rytířů se vydalo na pouť po České republice. Cílem každého z nich je navštívit všech 50 schránek zařazených do geocachingvé hry nazvané Po stopách templářů. Kolika z nich se podaří splnit nelehký úkol, závisí na aktivitě účastníků hry.

Templari-geocaching

 

Hráči budou totiž figurky významných templářů přemísťovat ze schránky do schránky.

Novinkou hry, kterou nadšení "hledači skrytých schránek" v těchto dnech spustili podruhé v historii, je právě pouť pěti templářských rytířů. Jak v sobotu řekla mluvčí herní společnosti Eva Pilarčíková, figurky významných představitelů templářského řádu umístili organizátoři do pěti z padesáti schránek zařazených do hry.

"Účastníci najdou schránky na základě přesných zeměpisných souřadnic. Pokud ve schránce objeví i figurku templářského rytíře, měli by jej přemístit do další schránky, kterou ještě nenavštívili," řekla Pilarčíková.

Za odměnu získají poukaz na prohlídku templářských sklepů ze 13. století v Čejkovicích na Hodonínsku a jako další bonus degustaci vína od tamní vinařské společnosti, která znak templářských rytířů používá v názvu firmy.

Podle Pilarčíkové je otázkou, kolika rytířům se vůbec podaří navštívit všechny schránky rozmístěné po celé republice. "Vše záleží na vůli účastníků či případných náhodných nálezců, kteří mohou rytířům pomoci pokročit v cestě, ale také je mohou třeba ukrást," řekla.

Kromě putovních rytířů přibylo letos ve hře ještě jedno zábavné zpestření – šifry skrývající zeměpisné souřadnice 12 vybraných míst.

První ročník, který se uskutečnil loni, se podle pořadatelů rozjel velice slibně. "Byla by škoda nepokračovat v oblíbené hře i letos. Snad bude hra i nadále přinášet účastníkům skvělé zážitky z cestování po Česku a poodhalí jim početná tajemství templářských rytířů," řekl Lukáš Lukáš z čejkovických Templářských sklepů.

Hra Po stopách templářů mapuje působení templářského řádu na území České republiky. Na padesát míst umístili organizátoři schránky, které obsahují pověsti i historické důkazy o aktivitách templářů ve vybraných lokalitách.

Řád templářů byl jedním z největších a nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku. S jeho mocí a velikostí se mohl rovnat už jen řád maltézských rytířů nebo řád německých rytířů. Celý název řádu zněl Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu, obecně se používá termín rytíři templu, templářští rytíři či jen templáři.

Řád byl pravděpodobně založený roku 1120 jako důsledek první křížové výpravy do Svaté země (1096-1099). V českých zemích se řád poprvé objevil v roce 1232. Jeho sídlem byl kostel svatého Vavřince na pražském Starém Městě.

Mimo Prahu působil také v Uhříněvsi, v moravských Čejkovicích, které byly od počátku 90. let centrem řádu v Čechách, na Moravě a v Rakousku, a Jamolicích na Znojemsku, kde byl hrad Templštejn. Řádu krátce patřil také Vsetín s okolní krajinou, kterou řád začal kolonizovat a vystavěl si nedaleko jednoduchý hrad Frenundsberk.

Původním úkolem řádu bylo zajistit bezpečnost pro zástupy poutníků z Evropy, putující z přístavu Jaffa do Jeruzaléma po jeho obsazení. Znakem řádu byly bílé pláště, doplněné záhy o typické červené kříže. Ve výzbroji měli většinou meč a štít. Černé či hnědé oděvy s červeným křížem nosili řádoví bratři, kaplani a turkopolové.

Papež řád zrušil v roce 1312 bulou Vox in excelso jako řád nepotřebný, čemuž dozajista pomohla nařčení z kacířství. Řád nebyl nikdy obnoven.

Všechny informace o hře, vybraných místech, včetně jejich GPS souřadnic, a putování templářských vyslanců jsou k dispozici na stránce www.templari.cz/po-stopach .

Jiří Nováček, foto: Templářské sklepy Čejkovice

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci