Aktualizováno: Tuesday, 17. October 00:00

Umístění: Kultura Folklor a vinařství Veritas z Ampelosu se stal absolutním vítězem soutěže Festwine 2013

Veritas z Ampelosu se stal absolutním vítězem soutěže Festwine 2013

vina-cervene-bile250Brno/Velké Pavlovice, 25. května 2013 – Championem devátého ročníku mezinárodní soutěže vín Festwine se stal Veritas výběr z bobulí 2011 z vinařství Ampelos – šlechtitelská stanice vinařská Znojmo. Do devátého ročníku mezinárodní soutěže vín Festwine přihlásilo 102 vinařství celkem 599 vzorků vín, jejich hodnocení odbornou porotou proběhlo 22. a 23. května v Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích.

Pohár za nejvýše ohodnocené víno v kategorii vín speciálních získal Tramín červený slámové víno 2006 z vinařství Sonberk, pohár za nejvýše ohodnocené moravské víno míří do Ampelosu za Veritas výběr z bobulí 2011 a pohár za nejvýše ohodnocené české víno si odnáší Ryzlink rýnský české zemské víno 2007 z Českého vinařství Chrámce. Pohár za nejvýše ohodnocené zahraniční víno připadl Cabernetu Sauvignon 2010 z argentinského vinařství Tapiz (dovozce Vinná galerie Brno).

Nejlépe hodnocenou kolekcí vín jsou vína z argentinských vinařství Tapiz a Lagarde přihlášená dovozcem Vinnou galerií. Nejvíce zastoupenými odrůdami byly letos Sauvignon a Chardonnay.

Festwine jako jedna z mála soutěží umožňuje vinařům nahlédnout do bodování a od porotců získat vyjádření k jejich hodnocení. Po nalévání vín z karaf, které je dnes pro Festwine již standardem, přidali pořadatelé letos další novinku, která jej odlišuje od řady ostatních soutěží – vinaři si mohli u přihlášených vín určit, po jakou dobu před ochutnávkou a hodnocením mají být otevřená, aby se co nejlépe rozvinula jejich vůně a chuť.

„Jedním z poslání a cílů mezinárodní soutěže vín Festwine je poskytnout všem vystavovatelům zpětnou vazbu o tom, kdo jak jejich vína hodnotil. Chceme tak podpořit odborný dialog – aby měli vinaři možnost nahlédnout do bodování svých vzorků a od jednotlivých porotců získat přímou zpětnou vazbu. Věříme, že tím dosáhneme maximální odborné úrovně soutěže,“ vysvětluje Vican. „Výrobci a dovozci vína měli také opět možnost představit vzorky, s nimiž do soutěže přijeli i v předchozích ročnících. Oni i degustátoři tak získávají jedinečnou příležitost sledovat zrání a proměnu vín. Navíc se v soutěži hodnotí vína tuzemská s víny zahraničními a naši producenti můžou dokázat, že i tuzemská vína umějí být víny světovými,“ pokračuje Vican.

Slavnostní vyhlášení výsledků spojené s předáním ocenění a kulturním programem proběhne ve čtvrtek 30. května od 17 hodin v Mozartově slavnostním sálu Divadla Reduta na brněnském Zelném trhu. Vstupenky na akci, kde budou k dispozici vzorky všech soutěžních vín, jsou v prodeji ve Vinné galerii v Lužánecké ulici 16 v Brně. Slavností vyhlášení uvede herec Tomáš Matonoha.

(red)


Šalina - řádková inzerce