Umístění: Kultura Folklor a vinařství Vinaře při sklizni brzdí deštivé počasí, hrozny však zůstávají zdravé

Vinaře při sklizni brzdí deštivé počasí, hrozny však zůstávají zdravé

vino hrozen sklizen ruka modreVelké Bílovice, 18. října 2016 - Sklizeň hroznů letos na Moravě přibrzdí deště. Ve skvělé formě už dorazily ke zpracování odrůdy Müller Thurgau, Rulandské šedé nebo Modrý Portugal. Zatímco však v září získali vinaři náskok díky teplému počasí, kdy hrozny rychleji dozrávaly a práce jim šla od ruky, mokro na začátku října jejich činnost zase přibrzdilo. Někde se proto bude sklízet ještě dalších čtrnáct dní.

 

„V tomto období to většinou bývá tak, že se jeden den vyprší a pak je pár dnů hezky. Letos však bývaly deštivé i dva nebo tři dny po sobě, takže do některých lokalit jsme se s traktorem nebo autem vůbec nemohli dostat,“ popsal situaci Michal Tetur z vinařství SingWine ve Velkých Bílovicích, největší vinařské obci u nás.  

Navzdory počasí však vinice zůstaly zdravé a bobule přestály zářijové teplo i říjnové vlhko. „Zvlášť na začátku sklizně měly hrozny velice vysokou kvalitu. Kvůli tomu, že jsme se později nemohli dostat do vinic, pak začaly některé odrůdy lehce vadnout, ale třeba plíseň nebyla vůbec nikde,“ vysvětlil Tetur.

Sklizeň 2016 bude mít podle vinařů tradiční moravský charakter. „Letošní léto se po delší době obešlo bez extrémů a bylo takové, jaké má být a jaké si ho pamatujeme z dřívějších dob. To se promítne i do vín. Ta letošní na tom budou dobře hlavně po aromatické stránce,“ uvedl ředitel Habánských sklepů a člen spolku Velkobílovičtí vinaři Josef Svoboda.

„Úplně úžasně vypadala při sklizni odrůda Müller Thurgau. Velice pěkné bylo i Veltlínské zelené a Rulandské šedé. Z červených odrůd byly krásné Modrý Portugal nebo Rulandské modré,“ doplnil Tetur.

Letošní úrodu hroznů hned na jaře poznamenal mráz. Škody na Velkobílovicku se vyskytly v řádech jednotek až desítek procent podle umístění vinice. „Na pomrzlých vinicích jsme zaznamenali výnos na hektar okolo pěti tun, na těch nezasažených byl výnos přibližně šest a půl tuny. Celkový průměr úrody odhaduji na pět a půl tuny na hektar,“ vypočítal Michal Tetur.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci