Umístění: Kultura Muzea a výstavy V Rajhradě vystavují přes stovku historických časopisů pro děti

V Rajhradě vystavují přes stovku historických časopisů pro děti

Rajhrad, 17. dubna 2018 - Vrátit se do světa dětství a znovu nahlédnout do časopisů, které zpříjemňovaly školní léta, nabízí aktuálně návštěvníkům Památník písemnictví na Moravě. Výstava Baví nás časopisy pro děti mapuje minulá dvě století, ve kterých se o přízeň tuzemských dětí a mládeže ucházelo na 130 specializovaných titulů spolu s dvacítkou příloh a dětských rubrik v novinách a časopisech pro dospělé.

dite casopis ctenar

 

Německý psaný Kinderfreund byl tištěn současně v Lipsku, Halle a Praze již okolo roku 1775. Pozdější obrozenecké snahy o zrovnoprávnění českého jazyka dostaly spolu s kalendáři, divadelními hrami a knihami podobu časopisů s dnes až úsměvnými názvy, jako byly Povídatel, Kratochvilník nebo Přítel mládeže. Důraz na původní beletrii a její výchovný vliv šířily mezi kantory tituly Komenský a Posel z Budče stejně jako dětem určená Budečská zahrada.

Také zrod Československa podnítil vydavatelské aktivity. O přízeň malých čtenářů a místo na trhu soupeřily časopisy s podporou spolků, organizací a církví, jejichž ideje propagovaly. Protektorátní Kuratorium v roce 1941 časopisy pro děti nahradilo svými tituly, plnými nacistické propagandy. Rovněž po vítězném únoru mohly vycházet pouze oficiální časopisy, hojně transformující do tuzemského prostředí sovětskou realitu.

Ne každý z časopisů se může pochlubit dlouhou řadou ročníků. Mezi relativní stálice se řadí Anděl strážný – Časopis pro křesťanskou mládež vydávaný v Brně v letech 1882-1941 a 1945-48 Papežskou knihtiskárnou benediktinů rajhradských. Malý čtenář se ve vydavatelství J. R. Vilímka „dožil“ téměř šedesátky. Absolutorium ovšem náleží Mateřídoušce, z níž si děti začaly číst v roce 1945 a těší se na ni po sedmdesáti letech i ty současné.

Ne každý očtený časopis je pouhým dobovým dokumentem. Mnohý nabízí i po letech zajímavý čtenářský prožitek. A nemusí se jednat pouze o Mladého hlasatele s Rychlými šípy, skautské tituly nebo ABC či VTM, zprostředkující technické a přírodovědecké poznatky a objevy. Možnost nahlédnout do starších výtisků v rajhradské pobočce Muzea Brněnska jistě ocení nejen pamětníci. Pro školní a předškolní kolektivy jsou v Památníku písemnictví na Moravě připraveny doprovodné programy, při nichž si příští redaktoři, editoři, ilustrátoři a dopisovatelé prakticky vyzkoušejí přípravu svého časopisu. Výstava potrvá až do října.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci