Umístění: Kultura Knihy Městská knihovna v Milkulově má nové dětské oddělení a zná čtenářské vítěze

Městská knihovna v Milkulově má nové dětské oddělení a zná čtenářské vítěze

ctenar-v-knihovneMikulov, 9. dubna 2014 - Během rekordně krátké doby a téměř bez omezení provozu se podařilo pracovnicím mikulovské městské knihovny za výrazné podpory města Mikulov vybudovat nové barevné oddělení pro děti a mládež. Slavnostního otevření se v pondělí 31. března účastnil místostarosta města Eduard Kulhavý a desítky malých i velkých čtenářů.

 

Čtenáři přišli také s očekáváním vyhlášení výsledků soutěže, která je pořádána u příležitosti měsíce knihy. „Březen je měsíc knihy, a každý kdo chodí do knihovny, to ví. Letos navíc jeden z našich nejznámějších spisovatelů Bohumil Hrabal slaví sté výročí narození. A právě proto jsme celý březen zasvětili řadě soutěží a akcí,“ řekla vedoucí knihovny Ilona Salajková.

Během uplynulých dní proběhl křest básnické sbírky Oldřicha Damborského, workshopy pro děti Hrabalovy Bohumilky, byl zahájen další cyklus kurzu Počítače se nemusíme bát, určený primárně pro seniory. V knihovně také proběhl zajímavý úvodní seminář Montessorri vzdělávání a návštěvníci se dozvěděli zajímavé informace o houbě reishi, používané v čínské medicíně.

Soutěž o nejlepšího čtenáře byla letos rozšířena o novou kategorii. „Letošní rok je rokem rodiny, proto jsme se rozhodli sledovat a vyhodnotit i rodinné čtenářské nadšence,“ řekla Ilona Salajková
Jako absolutně nejlepší čtenářkou je Eva Kupzyk z osmé třídy se čtyři sta osmdesáti osmi svazky. „Eva je nejen výbornou čtenářkou, ale často nám v knihovně pomáhá, je velmi ochotná a jsme rády, že se jí v knihovně líbí. A co víc, letos překonala i naše největší čtenářky z řad dospělých,“ doplnila vedoucí knihovny. Dalšími vášnivými čtenářkami jsou Nikola a Petra Fajtlovi.

Každodenním návštěvníkem knihovny (nejen kvůli knihám) je Pepík Vrána se sedmdesáti dvěma půjčenými knihami, ale ne vždy přečtenými, a za ním v těsném závěsu Amálka Salajková se sedmdesáti přečtenými knihami.

Čtenářskou rodinou roku je rodina Kleckerova. „Zde opravdu čte celá rodina a je vidět, že Filip a Davídek jsou ke čtení vedeni nejen účelově, ale i příkladem babičky, dědečka i rodičů. Všichni čtou hodně, rychle a mají dobrý vkus. A to nás velmi těší,“ řekla během slavnostního vyhlášení výsledků Ilona Salajková.

Další rodinou, která dlouhodobě navštěvuje mikulovskou knihovnu, je rodina Svobodová. „Děti se zde velmi dobře orientují, rodiče také a i u nich platí, že čtou od nejmenší Aničky a Mikuláše, když péče o rodinu a práce dovolí, čte i maminka a tatínek,“ říká knihovnice.

V loňském roce Městská knihovna vyhlásila také mezigenerační soutěž pro rodiny s názvem Píši, píšeš, píšeme – Fotím, fotíš, fotíme. „Cílem této soutěže bylo zachytit rodinu jako fungující celek, těšili jsme se na zajímavé střípky, na příběhy babiček zachycených vnoučaty a mnoho dalších nápadů,“ doplnila Ilona Salajková.

Nejdůležitějšími aktéry této soutěže jsou děti z dětského domova v Mikulově, kterým právě dobře fungující rodina chybí. Ceny do soutěže věnovala společnost Bowling Mikulov. „Moc panu Tručkovi děkujeme a věříme, že právě děti z dětského domova zde při hře bowlingu stráví netradiční chvíle,“ řekla na závěr Ilona Salajková.

Jitka Sobotková


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci