Automotodrom Brno skončil v roce 2010 hospodaření rekordní ztrátou 78,7 milionu korun, rok předtím prodělal 23 milionů korun. Špatné ekonomické výsledky proto ohrožují budoucí pořádání závodů MS motocyklů. Loni přitom prestižní závody navštívilo bezmála čtvrt milionu diváků.
Firma se do propadu dostala poté, kdy se zhruba dvojnásobně zvedly poplatky za možnost uspořádání závodů Grand Prix – loni museli brněnští pořadatelé za takzvané zalistování do seriálu mistrovství světa zaplatit 70 milionů korun.
Masarykův okruh seriál mistrovství světa motocyklů pouze hostí, pořadatelem je společnost Dorna. Celkové náklady na závod bez zalistovacího poplatku v loňském roce dosáhly 88,761 milionu korun, výnosy činily 75,048 milionu korun. Po započítání zalistovacího poplatku však skončil celý podnik pro Automotodrom zhruba osmdesátimilionovou ztrátou.
"Ani při omezení nákladů na minimum nyní již nejsme schopni udržet vyrovnané hospodaření. Ztrátu z Grand Prix České republiky nám nepokryjí ani z výnosy z jiných akcí a pronájmů trati," řekla předsedkyně představenstva Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.
Grand Prix České republiky silničních motocyklů, závod s více než čtyřicetiletou historií, se pojede 12. až 14. srpna. K prestižním podnikům v Brně bude i letos patřit i červnové mistrovství světa cestovních vozů a červencový závod mistrovství světa superbiků. Program letošní sezony na Masarykově okruhu podle Ullmanové ještě ohrožen není, krize financování závodů však hrozí naplno vypuknout v roce 2012.
"Každý člověk v republice, každý Brňák by se měl zachování Velké ceny brát," řekla Ulmanová. Zdůraznila, že pokud stát nepodpoří finančně Grand prix, pojede se letos naposledy. "Nejenže skončí v Brně mistrovství světa motocyklů, ale přiblíží se konec silničního Masarykova okruhu," řekla.
Předseda představenstva Automotodromu Karel Abraham dodal, že statut podniků mistrovství světa je všude na světě státem garantovaný a dotovaný. "Není to soukromá akce, jak nám podsouvá ministr financí Kalousek nebo odpůrci," řekl Abraham. Připomněl, že český stát dotoval čtyřiceti miliony korun například loňský světový šampionát basketbalistek a předtím i mistrovství světa v lyžování. "Brněnská Grand Prix je jako jediný podnik ziskový a do státní pokladny odvádíme daně. Nechceme peníze na mzdy na opravy ani na nic jiného, zalistovací poplatek však nejsme schopni zaplatit ze svého," dodal.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) v této souvislosti prohlásil, že nepořádáním Velké ceny mortocyklů by region přišel odhadem asi o miliardu korun, státní rozpočet pak na daňových odvodech o stovky milionů korun. Pro zachování závodů se vyslovil rovněž brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). "Kromě řady jiných aspektů je dobré si uvědomit, že motorističtí fanoušci by jeli místo do Brna třeba na Ukrajinu, Polska nebo do Maďarska, kde je o pořádání závodů zájem," řekl Onderka.
Jihomoravské hejtmanství se podle Haška rozhodlo vzhledem ke krizi ve financování automotodromu navýšit dotace pořadatelům z obvyklých čtyř až šesti milionů korun v letošním roce na osm milionů. Brněnský magistrát pak z rozpočtu vyčlení 10 milionů korun.