"Razantněji ovšem neznamená tvrději. Připomenu primátorovi Svobodovi své pozvání k návštěvě Jihomoravského kraje a Moravského Krumlova. Zároveň se se zdvořilou žádostí obrátím na vedení hlavního města, aby prostřednictvím galerie urychlilo práce na zpřístupnění pláten, která zůstala v Moravském Krumlově," řekl Hašek.
Moravský Krumlov totiž podle ústních dohod původně počítal se zahájením sezony již od 1. dubna, expozice je však stále uzavřená.
Starosta Tomáš Třetina (TOP 09) nyní doufá, že by epopej viděli první turisté od 1. května. "To je zbytečně pozdě. Požádám pražského primátora Svobodu, aby slib, který jsme si vzájemně dali na jednání začátkem roku v Praze, naplnil. Jako ideální bych viděl příležitost, kdyby se plátna podařilo zpřístupnit už před Velikonocemi," řekl Hašek.
Třetina zdůraznil, že by město by bylo rádo, kdyby se epopej za dva roky do Moravského Krumlova opět vrátila do opravených výstavních prostor. "Zůstala by pak v Krumlově do té doby, než pro ni Praha vystaví pavilon," doufá Třetina. Tím, že se na dva roky dílo Alfonse Muchy stěhuje do Prahy, podle něj město a celý kraj přichází o významný turistický magnet. "Pevně však věřím, že se nám podaří s Prahou rozumně dohodnout," řekl.
O další budoucnosti Slovanské epopeje by měla nyní jednat pracovní skupina, na jejímž vytvoření se hejtman Michal Hašek dohodl s primátorem Prahy Bohuslavem Svobodou. Budou v ní zasedat experti ministerstva kultury, Jihomoravského kraje, hlavního města Prahy a Moravského Krumlova. "Pracovní skupina by měla být definitivně ustanovena v průběhu dubna," řekl hejtman Hašek.
Hašek v pondělí probral s krumlovským starostou Třetinou i možnost přidělení mimořádných dotací na záchranu pláten. Jihomoravský kraj je podle Haška po vyjasnění vlastnických otázek k zámku připraven pomoci městu z rozpočtu kraje – například příspěvky na projektovou dokumentaci. "Budeme bojovat o to, aby epopej – opět kompletní – byla i v budoucnu vystavena v Moravském Krumlově," zdůraznil hejtman.