Umístění: Kultura Muzea a výstavy Muchova Slovanská epopej definitivně opustila Moravský Krumlov

Muchova Slovanská epopej definitivně opustila Moravský Krumlov

Moravský Krumlov, 10. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy ve čtvrtek definitivně a patrně navždy opustila Moravský Krumlov. Pražští galeristé odpoledne naložili posledních pět pláten na nákladní automobily a odvezli náklad z města, řekl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09).

slovanska_epopej250

 

Na zámku zůstalo ve čtvrtek posledních pět obrazů, během dne pak pro ně přijely nákladní vozy, které je podle Třetiny odpoledne odvezly do hlavního města. "Postup představitelů Galerie Hlavního města Prahy nezasluhuje ani komentáře. Potají odvezli z města památku, kterou zdejší lidé pomáhali zachránit před nacisty a osmačtyřicet let ji v našem zámku opatrovali," řekl Třetina. Starosta, stejně jako místní lidé už nevěří, že se cyklus rozměrných pláten do Moravského Krumlova někdy vrátí.

"Praha veze obrazy do mnohem většího provizoria, než v jakém byly vystaveny v našem zámku," tvrdí starosta. Třetinu i moravskokrumlovské patrioty šokovalo především arogantní chování pražských galeristů. Jejich předák Milan Bufka do města prostřednictvím médií pouze vzkázal, že není o čem jednat a že není jeho povinností informovat vedení Moravského Krumlova, co po 1. listopadu se Slovanskou epopejí bude. "Letitá zápůjčka skončila, obrazy jsou majetkem hlavního města," prohlásil.

Pražští galeristé si byli podle místních lidí dobře vědomi, že by stěhování obrazů pravděpodobně provázely protesty veřejnosti. "Plátna proto sbalili a odvezli z města pokoutně, na etapy," řekl Třetina. Aby si nemuseli vyřizovat povolení k vjezdu na zámek pro těžká vozidla, přijeli pro svinuté obrazy menšími auty a za hranicemi katastru Moravského Krumlova pak plátna přeložili na připravené tahače.

Muchovo dílo podle Bufky poputuje do Velké Dvorany Národní galerie v Praze, kde se plátna nejdříve sundají ze speciálních převozních válců a opět vypnou.

"Zájemci by mohli Slovanskou epopej vidět již v druhé polovině prosince. Celá záležitost kolem epopeje je složitá. Přesný termín zahájení výstavy zatím nemáme," dodal Bufka, podle něhož má být dílo v Národní galerii vystavené po dobu dvou let do roku 2013.

Praha uvažuje, že poté plátna někde dlouhodobě vystaví. V poslední době se hovoří o možnosti vystavit je ve Fantově kavárně pražského hlavního nádraží. Město uvažovalo také o výstavbě zvláštní galerie, kterou si autor přál, na to ale nyní nemá peníze. Definitivní místo pro umístění Slovanské epopeje mělo být podle Alfonse Muchy absolutně minimalistické a dostatečně prostorné, aby umožnilo všem plátnům vytvořit jejich individuální atmosféru a vyniknout bez nějakých dalších rušivých vlivů.

Takovému plánu se lidé v Moravském Krumlově vysmáli. "To snad ani nemohou myslet vážně. Svědčí to o úrovni uvažování pražských úředníků a o jejich úctě k Muchovu dílu," řekl již dříve starosta Třetina.

Emočně vyhrocené spory o Slovanskou epopej mezi Prahou a Moravským Krumlovem vypukly naplno loni, kdy začali pražští galeristé balit prvních pět pláten. Ta skončila v depozitáři Galerie hl. m. Prahy, hlavní město je nemá totiž kde vystavit. Obyvatelé Moravského Krumlova přitom chtěli, aby epopej zůstala vystavena na moravskokrumlovském zámku. Podle nich bylo stěhování pláten zbytečné a velmi jim uškodí. Městečko na Znojemsku navíc přišlo o jediné lákadlo, které do něj přivádělo každoročně tisícovky turistů z celého světa. O obživu tak příští rok přijdou desítky lidí, jejichž profese byly navázány na turistický ruch s epopejí spojený.
Slovanská epopej je cyklus velkoformátových obrazů, ve kterých chtěl Alfons Mucha shrnout dějiny Čechů a dalších slovanských národů. Jejich tvorba, která začala kolem roku 1910 v pronajaté části zámku na Zbirohu, trvala 18 let.

Během války byly obrazy schovány na dvou místech v hlavním městě a později se ukázalo, že je poškodila vlhkost. V 50. letech byla epopej převezena do Moravského Krumlova, kde byla plátna za pomoci místních občanů restaurovány a od roku 1963 byla vystavena na zdejším zámku.

Mucha epopej po dokončení v roce 1928 věnoval městu Praze a veškerému československému obyvatelstvu s podmínkou, že obrazy budou zveřejněny a důstojně umístěny. Tato podmínka nebyla dosud splněna.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci