Chci zdůraznit, že nejde o žádný problém nacionalistického střetu Morava versus Praha. Z mého pohledu jde o problém střetu Morava versus arogantní vedení hlavního města Prahy, jmenovitě radní pro kulturu Ondřej Pecha. Jsem velmi rád podpoře všech, kteří mají Moravu rádi, ať žijí tady nebo třeba v Praze a vyjadřují jí podporu. Za všechny chci poděkovat například paní Dagmar Havlové, která vyjádřila formou SMS zprávy svoji podporu. Takových esemesek a mailů jako hejtman dostávám desítky, nechci zdržovat tím, abych vypočítával jména řady osobností kulturního a společenského života.
Žádný politik si po roce 1989 nedovolil v přímém přenosu to co dnes radní Ondřej Pecha: Popřít právní řád České republiky. Říci občanům, že právo platí jen pro někoho a jenom někdy. Konkrétně tehdy, když jemu se to rozhodnutí líbí nebo nelíbí. To je podle mého názoru výraz arogance, ignorování práva a také orgánů veřejné moci. Mám na mysli sdělení radního Pechy, že Praha odmítá respektovat předběžné opatření, které bylo vydáno Městským úřadem v Moravském Krumlově ve správním řízení. To není rozhodnutí samosprávy! O tom nehlasovala městská rada ani zastupitelstvo, ani krajská rada či zastupitelstvo! To vydali úředníci ve správním řízení jako představitelé státu.
Představte si, jak špatný je to signál české veřejnosti. V republice jsou denně vydány tisíce správních rozhodnutí. To chce pan Pecha říci, že si lidé, až si přečtou příslušný verdikt, který jim přijde, sami rozhodnou jestli se jím budou řídit nebo nebudou? To je skandální a ostudné a já se domnívám, že hlavní město Praha nebude zastávat tento názor příliš dlouho.
Co se týká právního zástupce Prahy o tom, že absolutní přednost má rozhodnutí soudu, musím říci toto: Nepadl žádný definitivní soudní verdikt ve věci vlastnictví. Meritorní rozhodnutí nebylo učiněno a právě proto může být otázka předběžné ochrany pokojného stavu podle občanského zákoníku předmětem správního řízení. Ta řízení jsou si rovna, žádné z nich není nadřazené tomu druhému a jediné co zatím učinil Okresní soud ve Znojmě, bylo předběžné opatření o Epopeji a její případné cestě do Prahy na výstavu. Nicméně je tady nové rozhodnutí ve správním řízení Městského úřadu v Moravském Krumlově, které by podle mého názoru mělo být plně respektováno.
Kdyby šlo jen o soukromou ostudu pana Pechy, kterou si dělá takovými výroky a takovým chováním, jako předvedl na dnešní tiskové konferenci, bylo by mi to srdečně jedno. Ale musím říci, že tady jde o prestiž Prahy a já kdybych byl Pražanem, tak se stydím za radního Pechu. Tady už může jít také o prestiž České republiky a to mi jako hejtmanovi Jihomoravského kraje a předsedovi Asociace krajů ČR není jedno. V žádném případě se nenechám zastrašit vyhrožováním pana Pechy, že na mne bude podávat nějaké trestní oznámení. Myslím, že vyhrožování trestním oznámením za to, že jsem na tiskové konferenci jako hejtman kraje sdělil stanovisko rady Jihomoravského kraje a dal k němu svůj komentář, to hraničí s praktikami, které doufám v České republice skončily listopadem 1989.
Já jako hejtman zastupuji všechny Jihomoravany a všechny politické strany v krajském zastupitelstvu. A mimochodem, jak na regionální, tak na lokální úrovni podporují zachování Epopeje v Krumlově všechny politické strany, včetně občanských demokratů. A já prosím pana Pechu, aby si své stranické věci vyřizoval na stranické půdě, nikoli na takovýchto tiskových konferencích.
Opětovně chci vyzvat k tomu, aby se zklidnily emoce, aby si všechny zainteresované strany podle možností sedly k jednacímu stolu a hledali jsme důstojné řešení jak pro Muchovu Slovanskou epopej, tak třeba abychom hledali dohodu, jak společně jižní Morava, Moravský Krumlov a hlavní město Praha mohou pečovat o odkaz Alfonse Muchy. To myslím je to nejdůležitější. Zbrklost není na místě, proto skončím citátem učitele národů Jana Amose Komenského, známého učitele národů: „Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest.“
(red), foto: Kryštof Turek