Umístění: Jižní Morava Politika Čínská rozvojová banka chce na jižní Moravě investovat 200 milionů euro

Čínská rozvojová banka chce na jižní Moravě investovat 200 milionů euro

Brno, 15. března 2016 - Po jednání krajské rady na konci minulého týdne hejtman Michal Hašek oznámil, že kraj uzavře rámcovou dohodu s China Development Bank Corporation. Ta umožní této čínské bance uvolnit až 200 milionů euro pro infrastrukturní projekty na jihu Moravy.

cinska vlajka jizni morava

 

„Na základě loňské návštěvy premiéra Sobotky v Číně, kdy jsem měl možnost ho doprovázet při jednání s jednou z nejvýznamnějších čínských bank - China Development Bank Corporation -, jsme v radě projednali rámcovou dohodu o spolupráci při realizaci projektů v oblasti infrastruktury. Tato významná čínská banka se po dvou sondážních návštěvách rozhodla investovat na jižní Moravě úctyhodných 200 milionů euro. Bude zde uzavřena tříletá smlouva, v rámci které budeme společně vyhledávat možné infrastrukturní projekty. A to jak projekty řekněme z té krajské úrovně, tak projekty jiných investorů. Čínská banka je zase připravena přivézt na jih Moravy čínské investory, čínské firmy, které by zde mohly participovat na rozvoji hospodářství Jihomoravského kraje. Považuji to po úspěšném jednání o čínské investici v Pasohlávkách za další velmi významnou zprávu pro náš kraj a jeho ekonomiku. Věřím, že v průběhu dalších tří let najdeme konkrétní projekty, které budou znamenat, že se jižní Morava opět posune dál dopředu,“ řekl hejtman Hašek. Smlouvou se ještě budou v dubnu zabývat zastupitelé.

Hejtman zdůraznil především skutečnost, že se v žádném případě nejedná o půjčku kraje. „Jedná se o rámcovou smlouvu o spolupráci na infrastruktuře. Budou zde předkládány jednotlivé projekty, ty budou posuzovány bankou a ta si bude uzavírat individuální smlouvy s konkrétními podmínkami financování každého projektu,“ konstatoval hejtman Hašek.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci